„To okres buntu, przeminie”, „przejściowa faza, jak dorośnie to przejdzie”. Ale czy rzeczywiście z muzyki, której słucha się w młodości można wyrosnąć? Nawet jeśli zrzucisz skórę, glany odłożysz do szafy, koszulki z logotypami wylądują w pudle na strychu to muzyka i wszystko co z nią związane, zostawia trwały ślad w dorosłym życiu. Bo muzyka to nie tylko muzyka, to cały system wartości. Jakich?
Zapraszamy na rozmowę z metalowym soundtrackiem w tle!
O dorastaniu w ekstremalnych czasach opowiedzą Jarek Szubrycht i Sylwia Chutnik, a rozmowa toczyć się będzie wokół dwóch książek wydanych przez Czarne: “Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu” Jarka Szubrychta i “Do przodu, dziewczyny! Prawdziwa historia rewolucji Riot Grrrl” Sary Marcus.
ᴊᴀʀᴏsᴌᴀᴡ sᴢᴜʙʀʏᴄʜᴛ – dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Twórca i redaktor naczelny magazynu o polskiej muzyce „Gazeta Magnetofonowa” (2015-2020). Prowadzi autorską audycję „Wszystko w sam raz” w Antyradiu. Publikował m.in. w „Polityce”, „Przekroju”, „Filmie” i obu wcieleniach „Machiny”, prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków. Autor i tłumacz książek o tematyce muzycznej („Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”) i biografii – m.in. Andrzeja Zauchy, Vadera, Slayera i Maryli Rodowicz. Przez lata w radzie programowej OFF Festivalu, obecnie współpracownik Mystic Festival. Autor tekstów piosenek, emerytowany wokalista metalowy, związany z grupą Lux Occulta.
sʏʟᴡɪᴀ ᴄʜᴜᴛɴɪᴋ – doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie).
Rozmowę poprowadzi ᴍᴀᴌɢᴏʀᴢᴀᴛᴀ ᴍᴜʀᴀsᴢᴋᴏ – dziennikarka i redaktorka działu kultura „Gazety Wyborczej”, kulturoznawczyni. Szczególnie bliskie są jej muzyka popularna, literatura i film