Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

17 kwietnia 2018, 18:00 - 17 kwietnia 2018, 20:00

Życie towarzyskie, polityczne i uczuciowe. Historia przez małe i duże „h”. Iwaszkiewicz, Brandys, Pilch, Chmielewska, Wałęsa, o. Rydzyk, Kaczmarski, IPN, SB, PiS, UE i wiele innych skrótowców. W książce Antoniego Pawlaka zaglądamy za kulisy życia literackiego PRL-u i współczesnej Polski. Dołączcie do spotkania z autorem, które poprowadzi Michał Piotrowski, 17 kwietnia o godz. 18.00. Wstęp wolny. 

Wybrane fragmenty recenzji

Możesz przerwać lekturę w każdej chwili, jednak jej nie porzucisz, zostaje ciekawość, niedosyt, jak w udanej miłości, gdzie nie ma miejsca na nudę
Krystyna Kofta

Z Pawlakiem jest jak z puszką orzeszków. Otwierasz, zaczynasz, a potem już się nie możesz oderwać
Jacek Fedorowicz

Wszyscy mamy jakieś wspomnienia, ale rzadko kto opowiada je tak lekko, z tak piękną nutą autoironii
Zbigniew Hołdys

Wydawnictwo Wielka Litera zapowiada, że „Zapiski na paczce papierosów” to mała wielka książka, którą można otworzyć na dowolnej stronie i boki zrywać. Będzie kultową pozycją dla pokolenia PRL i innych pokoleń. 

Antoni Pawlak jest autorem około 20 książek poetyckich. W 1989 dołączył do zespołu „Gazety Wyborczej”, pracował w nim do 1993, w tym od 1991 jako redaktor dodatku „Gazeta o Książkach”. Był także współredaktorem kwartalnika literackiego „Migotania, przejaśnienia”, redaktorem naczelnym wydawnictwa Tower Press i wiceprezesem wydawnictwa Literatura.net.pl.

W 1983 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, a w 2009 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czerwcu 2006 objął funkcję doradcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ds. kultury. Od kwietnia 2007 do stycznia 2017 był rzecznikiem prasowym prezydenta Gdańska, pozostał w Urzędzie Miasta Gdańska jako doradca i główny specjalista w kancelarii prezydenta Gdańska.

Michał Piotrowski jest autorem książek poetyckich, stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego, laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (2003) i laureatem nagrody fundacji „Johny Walker Keep Walking Award” (2005). W grudniu 2011 roku odebrał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury. Jego wiersze tłumaczone były m.in. na język niemiecki, litewski i słowacki. Od stycznia 2015 roku do czerwca 2017 roku na antenie Radia Gdańsk prowadził audycję, w której wraz z Antonim Pawlakiem czytali i rozmawiali o wierszach nadesłanych przez słuchaczy. W sumie wyemitowano 124 odcinki audycji.