Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11

14 grudnia 2023, 18:00

Nostalgia. Spotkanie autorskie z Aleksandrem Jurewiczem. Prowadzenie: Leszek Kopeć. Fragmenty czyta: Mirosław Baka |14 grudnia, godz. 18.00, Instytutu Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny

Aleksander Jurewicz zabierze publiczność w nostalgiczną podróż na Kresy. Opowie o prywatnej mitologii obecnej w czterech powieściach – „Lida”, „Pan Bóg nie słyszy głuchych”, „Dzień przed końcem świata” oraz „Prawdziwa ballada o miłości” – zebranych w tomie „Nostalgia”. Z autorem porozmawia Leszek Kopeć, a wybrane fragmenty powieści przeczyta Mirosław Baka.

Aleksander Jurewicz, poeta, prozaik, publicysta. Urodził się w 1952 roku w białoruskiej Lidzie. W ramach akcji przesiedleńczej przeniósł się wraz z rodziną na terytorium pojałtańskiej Polski – najpierw do wsi Redło, a później do Gdańska, gdzie mieszka do dziś. Jako twórca zadebiutował w 1971 roku w piśmie „Radar”. Wydana w 1990 roku „Lida”, opisuje doświadczenie utraty tego, co znane i bliskie, i wkroczenia w obcy świat. Jego najważniejsze utwory, tworzące kolejne części prywatnej historii rodzinnej, to „Pan Bóg nie słyszy głuchych”, „Dzień przed końcem świata”, „Prawdziwa ballada o miłości”, „Popiół i wiatr” oraz „Samotnia”.