Śródmiejski Dryf. Od wyspy, do Wyspy 

– wykład i przemarsz terenowy z Anetą Lehmann i Moniką Zawadzką 

 

„Śródmiejski Dryf” to cykl sześciu spotkań złożonych każdorazowo z dwóch komponentów: z wykładu w Kunszcie Wodnym oraz wędrówki przez sąsiadujące z nim dystrykty, ulice i place. W części teoretycznej wprowadzimy Was w zagadnienia miejskości, które po opuszczeniu Instytutu Kultury Miejskiej rozpoznacie na przykładzie gdańskiego śródmieścia. 

 

wtorek | 15 października | . . 

WSTĘP WOLNY 

 

Jak rozmawiają ze sobą miejskie dystrykty? Jakich sposobów używają, by splatać w jeden organizm drobniejsze, lokalne tożsamości poszczególnych dzielnic? Czy w gdańskim śródmieściu robią to dobrze, przekonująco? Czy wiązania, które tworzą są silne? Skuteczne? 

 

Drugie spotkanie w Kunszcie Wodnym zwraca nasze spojrzenie i kroki ku grawitacyjnemu centrum Gdańska – niemal dokładnie na wschód – by już po kilkudziesięciu metrach spaceru wejść w obszar Głównego Miasta, który przyciąga swą kunsztowną urbanistyką oraz charakterystycznym językiem architektury monumentów i kamienic.  

Wejdziemy razem w głąb miejskiej tkanki – prowadzeni migotliwymi wstążkami pierzei – odczytamy ukryte szwy ulic i zetknięcia kamienic, odkryjemy luki w gęstej, śródmiejskiej zabudowie. Z ciekawością dotkniemy złączek, fastryg, podłączeń. Znajdziemy też czas, by stanąć przy tym, co zostało utracone: utracone poprzez zabudowanie. 

Po wiosennej „Próbie Placu”, kolejnej analizie poddamy połączenie obszaru Kunsztu Wodnego z częścią Śródmieścia rozciągniętą pomiędzy dwiema miejskimi „wyspami”: między transportową wyspą-Forum, z której startujemy, a rzeczną Wyspą Spichrzów, ku której będziemy się wspólnie kierować.  

 

W całym cyklu „Śródmiejski Dryf” oczekujcie rozmów o architekturze: jej fasadach, otworach, o ścianach, ich proporcjach i wysokościach, kolorach i fakturach, o przestrzennych jakościach oraz o jakości życia i bycia w konkretnych miejscach. Wspólne przemierzanie miasta pozwoli namacalnie doświadczyć sposobów, w jakie architektura może tworzyć spójne, otulające wnętrza wspólne. I odwrotnie: jak łatwo może nas – mieszkankę, turystę, przedsiębiorczynię – owych wnętrz pozbawiać. 

 

 

O prowadzących: 

Aneta Lehmann – z wykształcenia kulturoznawczyni i architektka wnętrz. W praktyce skupia się przede wszystkim na planowaniu i produkcji wydarzeń kulturalnych, edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2011 roku pracuje i współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. W latach 2020-2023 była związana z Europejskim Centrum Solidarności. Obecnie pracuje w Centrum Designu Gdynia. Współtworzyła pierwsze edycje festiwalu architektury i miasta Open House Gdynia. W 2017 roku dołączyła do zespołu Open House Gdańsk, w którym obecnie pełni funkcję kuratorki. Doświadczenie architektoniczne zdobywała w kilku pracowniach, w tym w Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe oraz 4Rooms Studio. Kocha Bałtyk, szczególnie zimą. 

Monika Zawadzka (ona/jej) – architektka i antropolożka kulturowa; badaczka ponad 40 miast europejskich, projektantka, autorka obiektów, obrazów, tekstów, edukatorka; profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Architektury Miasta oraz kursy i laboratoria antropologii kulturowej. zajmuje się miastami o przestrzeniach typu europejskiego – ich atmosferą, spójnością oraz geograficznym zróżnicowaniem. bada lokalne sposoby formowania przestrzeni publicznych, poprzez studia tożsamości formy urbanistycznej; fascynuje ją fenomen ulicy wraz z kształtującymi jej ściany ciągłymi pierzejami, tworzonymi z fasad miejskich domów. szczególnie miejsce w jej twórczości zajmują języki architektoniczne Gdańska oraz Gdyni, których kolejne dzielnice czyni obszarami swych badań oraz polem wizualnych i materialnych transformacji. mieszka w Gdańsku, na Aniołkach. fb: Architektura Miasta / fb: Pracownia Architektury Miasta / IG: Miasto i Architektura.