„Święta. Rodzina” to przedstawienie badające pojęcia świętowania i rodziny z wyboru oraz skupione na emocjach towarzyszących spędzaniu Wigilii i Bożego Narodzenia w domach rodzinnych lub poza nimi. Młodzi artyści i artystki przyglądają się tradycji i starają odpowiedzieć na pytanie, czy znany nam od lat format świąt odpowiada rzeczywistym potrzebom współczesnego człowieka. I czy pozostają w nim aktualne cele i źródła celebrowania.

– Ważnym elementem pracy artystycznej będzie próba zdefiniowania pojęcia rodziny z wyboru. Jeśli może powstać taka rodzina, to czy mogą też powstać święta z wyboru? Święta wracające do rdzenia – wynikające z potrzeby spotkania się i spędzenia wyjątkowego czasu, bez wykluczeń i stygmatyzacji. W spektaklu bierze udział trójmiejska młodzież LGBTQ+ i osoby sojusznicze – mówi Agata Siwiak, kuratorka działań z młodzieżą w Instytucie Kultury Miejskiej.

Zespół aktorski: Ludwik Dybowski (LM), Marianka Jóźwik, Sam Kobiela, Harper Stalke, Agata Stasiłowicz, Krystian Stawski, Nex Szmuda, Nina Tomaszewska, Agata Warżawa, Lilianna Witkiewicz.

Spektakl powstał w ramach programu #tytulwymyslimyrazem. Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu ProfiKultura | Gdański Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych.

„Święta. Rodzina”, reżyseria Michał Buszewicz, scenografia Anna Królikiewicz

Reżyseria: Michał Buszewicz

Scenografia: Anna Królikiewicz

Pedagożka teatru: Dorota Ogrodzka

Muzyka: Marcin Nenko

Kuratorka: Agata Siwiak, Ula Żebrowska

Koordynatorki: Agnieszka Salamądry, Ula Żebrowska

Producentki: Anna Kwiatkowska, Joanna Weltrowska

Kolaż: Ludwik Dybowski (LM)

Choreografia: Agata Stasiłowicz

Michał Buszewicz (ur. 1986) – dramatopisarz, dramaturg, reżyser. Absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ i dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Jest autorem tekstów: „Zbrodnia”, „Misja”, „Piotruś Pan” na motywach powieści Jamesa Barrie’go, „Aktorzy żydowscy”, „Ośrodek wypoczynkowy”, „Kilka obcych słów po polsku”, „Kowboje”, „Powrót Tamary”. Był półfinalistą i finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Nominowany do Paszportów „Polityki” w 2022 roku m.in. za współtworzony z młodzieżą spektakl „Edukacja seksualna” (Teatr Współczesny w Szczecinie).

Anna Królikiewicz (ur. 1976) – artystka sztuk wizualnych. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku uzyskała w 1993, doktorat w roku 2000. Po uzyskaniu w 2010 roku tytułu doktora habilitowanego objęła Pracownię Rysunku, w 2018 otrzymała tytuł profesora. W latach 2001–2003 uczyła w kilku pracowniach na wydziałach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze, od 2013 wykłada przedmiot Kształt Smaku w School of Form w Poznaniu. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, zdarza się, że pisze. Autorka wielu wystaw indywidualnych, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Stambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, opuszczonym sklepie rzeźniczym w Sopocie, refektarzu zakonu Kartuzów i oliwskim lesie. Laureatka nagród za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, stypendystka Miasta Sopot. Zajmują ją obszary związane z szeroko pojętą fizycznością ciała i kruchością pamięci; ostatnie jej prace dotykają zagadnień z fizjologii smaku i synestezji.

Marcin Nenko – kompozytor, kontrabasista. Absolwent Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie (socjologia) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (Katedra Muzyki Współczesnej i jazzu). Debiutował jako autor i wykonawca muzyki do spektaklu „Zbrodnia” Michała Buszewicza w reż Eweliny Marciniak. Spektakl był szeroko nagradzany – główna nagroda w ramach 17 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zaproszenie na  Seoul Performing Arts Festival w 2013 r. Jest współautorem muzyki do spektaklu „Morfina” w reż. Eweliny Marciniak, za którą wraz z zespołem Chłopcy Kontra Basia otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za najlepszą muzykę teatralną w ramach 21 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Współpracował z Adamem Orzechowskim, Robertem Talarczykiem, Gabrielem Gietzkym, Eweliną Marciniak, Wojtkiem Klemmem. Jest także współzałożycielem zespołu „Chłopcy kontra Basia” dwukrotnie nominowanego do nagrody „Fryderyk”.