Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Audytorium

24 listopada 2023, 19:00
Jakie normy, zasady i kody można przekroczyć w wirtualnej przestrzeni? A jakie w rzeczywistości? Jaką rolę odgrywają reguły gier w naszym społeczeństwie?
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spektakl Virtual Ritual czeskiego reżsysera Jana Mocka, który w oryginalny sposób, wykorzystując technikę realizowanego na żywo video, animacje 3D i mechanizmy YouTube, obnaża ukryte powiązania pomiędzy rzeczywistymi i wirtualnymi przestrzeniami, ustalane za kulisami szybko rozwijającego się przemysłu gier, które zmieniają sposób, w jaki dziś rozumiemy rzeczywistość.
24 listopada, godz. 19.00. Virtual Ritual, reż. Jan Mocek (Czechy). Audytorium Instytutu Kultry Miejskiej przy Targu Rakowym 11. Bilety w cenie 30/40 zł dostępne na https://www.bilety.ikm.gda.pl/rezerwacja/wydarzenie.html…
Spektakl zestawia ze sobą rzeczywiste i wirtualne miasto. Pierwsza część, która przenosi nas do świata gry, oparta jest na badaniu zasad rządzących grami MMOG (Massively Multiplayer Online Game), czyli dziejącymi się w czasie rzeczywistym rozgrywkami online toczonymi jednocześnie przez wielu graczy.
Następująca po niej część „site-specific” rozszerza obszar gry na otaczającą miejsce przedstawienia przestrzeń. Performerzy nadal nawigują sobą jak swoimi awatarami, tym razem w rzeczywistej przestrzeni, co więcej ujawniają umowność i sztuczność reguł, zgodnie z którymi zorganizowane jest „prawdziwe” społeczeństwo i eksplorują analogiczne do tych ze świata gier aspekty funkcjonowania tak kluczowych instytucji, jak banki czy instytucje zarządzające miastem.