Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

20 maja 2019, 18:00 - 20 maja 2019, 20:00

Zapraszamy na wydarzenie z cyklu koLEKCJE. To gratka dla miłośników przedwojennej Gdyni, dwudziestolecia międzywojennego, architektury, designu tamtych czasów oraz architektów wnętrz. Poznamy szczegóły rekonstrukcji wnętrz całego domu – gdyńskiej willi z 1929 roku. Rozmowę z architektami, Maciejem Ryniewiczem i Rafałem Kaletowskim, poprowadzi Monika Domańska. Zapraszamy!

W 2016 roku trzech gdyńskich przedsiębiorców, nieświadomych planów pierwotnej właścicielki, kupiło podupadającą kamienicę na rogu ulic Juliana Ejsmonda i Wincentego Pola. Z ksiąg wieczystych oraz archiwów wyłaniały się kolejne elementy historii Willi Leśnej (ulica Ejsmonda wcześniej nosiła nazwę Leśna).

Budynek obecnej willi Wincent powstał z inicjatywy Marii Kozierowskiej na rogu ówczesnych ulic Bocznej i Leśnej. Miał pełnić funkcję pokoi gościnnych. Niestety wojna pokrzyżowała plany pani Marii, rozpoczynając burzliwy okres w historii kamienicy, która pełniła różne funkcje od koszar po mieszkania kwaterowe w czasach PRL – mówi Kamila Kwiatoń, managerka.

Do pracy nad projektem zaproszono architektów Maćka Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego – znanych między innymi z projektów wnętrz dla takich miejsc jak Serio, Haos czy Fedde (zaliczonego niedawno przez Vogue do 8 najpiękniejszych restauracji w kraju). Inspirację stanowiły dla nich m.in. wystawa o narodzinach Gdyni obecna w Muzeum Miasta, prostota i funkcjonalizm modernizmu oraz wzornictwo lat ‘30, które stanowiło natchnienie dla polskiego wzornictwa lat ‘50 i ‘60.

W budynku mieszczą się 24 pokoje – od kompaktowych pokoi dla osób podróżujących w pojedynkę po apartamenty z prywatnym tarasem, z którego rozciąga się widok na zatokę.

Goście: Maciej Ryniewicz i Rafał Kaletowski, kumple, architekci, absolwenci Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej. W 2016 roku rozpoczęli współpracę tworząc pracownię zajmującą się projektowaniem głównie wnętrz obiektów i lokali użytkowych. W swojej pracy nie lubią ograniczać się do jednego konkretnego obszaru działań. Swobodnie i chętnie tworzą kompleksowe projekty w zakresie grafiki użytkowej, identyfikacji wizualnej oraz architektury.  

Świadomi światowych trendów oraz pułapek związanych z przemijającymi modami starają się operować ponadczasowym językiem projektowym cytując często klasyczne motywy z bogatej przeszłości szerokopojętego projektowania. Pewni, że jakość oraz dbałość o detal nigdy nie wyjdą z mody podchodzą bardzo indywidualnie do każdego problemu projektowego, poświęcając sporo czasu na wypracowanie przemyślanej, dopasowanej koncepcji oraz na poszukiwaniu nietuzinkowych, świeżych i często zaskakujących rozwiązań.  

W projektowaniu cenią najbardziej oryginalność, szczerość oraz konsekwencję w realizowaniu założeń projektowych. 

Prowadząca: Monika Domańska – współzałożycielka Traffic Design oraz centrum kulturalnego tuBAZA. Z wykształcenia socjolożka (Uniwersytet Gdański), absolwentka Mediów i Komunikacji (University of London) oraz studiów podyplomowych Miasta i Metropolie (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie). Właścicielka agencji kreatywnej O/C studio tworzącej strategie komunikacji dla marek z sektora lajfstajlowego. Najszczęśliwsza, gdy obcuje ze sztuką, analizuje trendy lub ma wyłączony telefon.