Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało życie kulturalne osób pracujących w Stoczni? Jakie (nie)zwykłe kobiety, prekursorki i działaczki polonijne mieszkały tu w czasach Wolnego Miasta Gdańska? Odpowiedzi na te pytanie poznamy podczas alternatywnych spacerów szlakami kobiet z grupą społeczną Metropolitanka i Instytutem Kultury Miejskiej. Zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Spacerując po dawnych terenach Stoczni Gdańskiej poznamy historię zakładu oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych.

Dowiemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na życie pracowników i pracownic zakładu, poznamy bliżej historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980.

Podczas zwiedzania usłyszymy opowieści o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Dowiemy się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicy pracowała Anna Walentynowicz.

nowy_port4

Szlaki kobiece po Starym i Głównym Mieście pokazują prekursorki i działaczki polonijne – kobiety silne i odważne. Podczas spacerów poznamy historie: pierwszej reformatorki damskiego ubioru Clary Stryowskiej-Baedeker, współtwórczyni polskiego teatru amatorskiego w Gdańsku, pilotki i sędzi żużlowej Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej, powieściopisarki Jadwigi Łuszczewskiej, a także twórczynię „Panienki z okienka”, listonoszkę Mariannę Selonkę oraz wiele innych kobiet, dzięki którym odkryjemy historię Gdańska na nowo.


Rejestracja

Spacery po Stoczni Gdańskiej: każda środa i piątek o godz. 17.00, każda niedziela o godz. 16.00. Spacery trwają do 30.09. Miejsce zbiórki: zostanie podane po zapisach.
Zapisy: sien@ikm.gda.pl.

Terminy spacerów po Starym i Głównym mieście: każdy wtorek o godz. 18.00, każda sobota godz. 16.00. Spacery trwają do 27.09. Miejsce zbiórki: Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40 na wysokości Instytutu Kultury Miejskiej
Zapisy: sien@ikm.gda.pl.