W październiku zapraszamy na drugi spacer nowego cykluGdańskich Miniatur. Odkrywając tajemnice kolejnych gdańskich uliczek, ruszymy szlakiem ulic świętychtym razem odwiedzając Główne Miasto.
Co zobaczymy podczas spaceru Tajemnice gdańskich uliczek – Ścieżki świętych?
Fot. Urszula Żebrowska
Ulica Mariacka jest uważana za jedną z najpiękniejszych w Gdańsku. Wysokie i smukłe kamieniczki ozdobione są rzeźbami zwierząt, baśniowych stworzeń i mitologicznych bóstw. Do ich wnętrz wchodzi się z przedproży z misternie wykonanymi poręczami, kratami i płytami. Nie ma tu dwóch takich samych domów. Na ulicy Mariackiej czas jakby się zatrzymał…
Fot. Urszula Żebrowska
Niegdyś jedna z najważniejszych ulic Głównego Miasta, prowadząca do Kościoła Mariackiego oraz na Targ Chlebowy, w okolicy którego stoi przepiękna budowla Kaplicy Królewskiej. Dzięki mieszkańcom kamienic znajdujących się na Świętego Ducha, dzisiaj potocznie nazywana jest „ulicą sławnych ludzi”. Jednak ulica Świętego Ducha to nie tylko piękna kaplica i znane postacie…
Fot. Urszula Żebrowska
Na tej ulicy znajdują się dwa, wyjątkowe kościoły. Starszy kościół św. Mikołaja oraz drugi, młodszy, któremu ulica zawdzięcza swą nazwę. Nosi on podwójne wezwanie: św. Jana Chrzciciela oraz św. Jana Ewangelisty. Z każdą z tych świątyń związana jest bardzo ciekawa historia…
Fot. Urszula Żebrowska
Na rogu ulicy Tobiasza i Grobli IV znajduje się niezwykła placówka – Szkoła podstawowa nr 50 imienia Emilli Plater. Niezwykłość jednak nie ma nic wspólnego ani z patronką, ani z numerem. Niezwykły jest sam budynek…
Fot. Urszula Żebrowska
Nazwa placu pochodzi od zakonu dominikanów, którym książę Świętopełk ofiarował kościół św.Mikołaja. Zakonnicy włożyli ogromny wysiłek w odbudowanie kościoła św. Mikołaja, który na przestrzeni lat wielokrotnie został zniszczony. W XIX wieku na miejscu klasztoru powstała hala targowa, która odmieniła życie gdańszczan…
Godziny: 11.00, 12.30, 14.00
MIEJSCE SPOTKANIA:
Godziny: 11.00, 14.00 plac Dominikański 1 (Hala Targowa)
Godzina: 12.30 Ulica Mariacka 27 (Brama Mariacka)
Informacje: miniatury@ikm.gda.pl
KATEGORIA WIEKOWA: najmłodsi uczestnicy/czki powinni mieć minimum 11 lat
CZAS TRWANIA: około 1,5 godziny
KOSZT: bezpłatne
Na spacer nie mogą zapisywać się osoby niepełnoletnie bez opieki. Spacer w trakcie jego przebiegu będzie fotografowany i filmowany. Relacja ze spaceru ukaże się na portalu iBedeker.
Autorka: Urszula Żebrowska, stażystka w dziale promocji Instytutu Kultury Miejskiej