ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

Nowa odsłona edukacyjnych spacerów Gdańskich Miniatur opowiada o Gdańsku jako mieście przyszłości. Podczas spacerów nie tylko dowiemy się, jak Gdańsk wyglądał kiedyś, ale również zastanowimy się nad wizjami jego przyszłości, wyciągając wnioski z historii.

Poznamy wpływ różnych, często niezauważalnych zjawisk na rozwój metropolii: od dzieł sztuki w przestrzeni publicznej, po kluczową rolę wody i terenów zielonych. Wątki te splata architektura i rozwój nowoczesnej miejskiej infrastruktury – spróbujemy dowiedzieć się, jak zmieniały i zmienią one panoramę naszego miasta. Zastanowimy się też, jaka przyszłość czeka trójmiejskie lasy, porty czy miejsca wypoczynku w obliczu zmian klimatycznych i kryzysu ekologicznego, ale także rozwoju nowych technologii.

Projekt będzie rozszerzony o dodatkowe atrakcje edukacyjne zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, o czym będziemy informować w trakcie trwania projektu. Tegorocznymi autorkami scenariuszy są przewodniczka Danuta Ślipy oraz historyczka sztuki Kinga Jarocka.

Spotkania Gdańskich Miniatur 2021/2022 odbywają się w formie tradycyjnych spacerów oraz online. W każdym miesiącu przygotowujemy plik w formacie pdf, wzbogacony o dodatkowe nagrania audio. Przygotowuje je przewodniczka związana z projektem Gdańskich Miniatur – Ewa Czerwińska. Nagrania i materiały dają możliwość uczestniczenia w tegorocznych spacerach również samodzielnie.

Tworzymy również cykl filmów „Gdańskie konteksty”, w każdy z odcinków zaangażowana jest inna instytucja kultury z Trójmiasta. 

Dwa pierwsze odcinki pozwalają usłyszeć to, co na co dzień niedostępne, czyli ukryte dźwięki Gdańskiego Muzeum Morskiego oraz Opery Bałtyckiej. Jak to jest z perspektywy nurka? Jak „brzmi” praca pod wodą? Jak brzmią przygotowania do opery? Co szumi w pracowni scenograficznej, szewskiej albo krawieckiej?

Tematem przewodnim drugiego odcinka jest Bałtyk, Trójmiasto, kosmos w obliczu katastrofy ekologicznej. Jakie są konsekwencje zakwitu sinic i czym jest przenawożenie Bałtyku? Co do tego wszystkiego mają foki? Na te pytanie odpowiada Mateusz Bartoszewski z centrum nauki Hevelianum.

W odcinku przygotowanym we współpracy Gdańską Galerią Miejską oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia rozmawiamy o Sztuce w przestrzeni publicznej – czy czeka nas r/ewolucja? Jak sztuka będzie wyglądała w przyszłości? Co nam zaoferuje? Gdzie będzie granica między odbiorcą a nadawcą sztuki?

Filmy z cyklu „Gdańskie konteksty” dostępne są na stronie www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl oraz na www.youtube.com/IKMGdansk. Koordynatorką projektu jest Asia Raftopulos. Realizacja filmów: Ada Kamińska.

 


www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Kontakt