ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny. Korzystając z formy gry terenowej połączonej ze spacerem, pozwala on dzieciom i dorosłym zainteresowanym historią Gdańska odkrywać niezwykłe miejsca i osoby związane z miastem.

Zabawa edukacyjna przybiera różne formy: od gry terenowej w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie, wielkie kobiety Pomorza), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Gdańskie Miniatury realizowane są w cyklu szkolnym. Po zakończeniu projektu odbywa się uroczysty finał z udziałem najbardziej aktywnych zwiedzających i wręczenie nagród – biletów wstępu do gdańskich instytucji kultury. Aktualna gra oraz minione odcinki znajdują się na stronie internetowej projektu:


www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl


Nowa odsłona edukacyjnych spacerów Gdańskich Miniatur opowiada o dźwiękach miasta. Poza oczywistymi skojarzeniami jak gdańskie carillony, organy czy dzwony kościelne, spacery będą dotyczyły dźwięków stoczni, portu, nadmorskiej przyrody czy dawnych gdańskich lokali. Poznamy także dźwięki towarzyszące ruchowi statków wpływających do portu. Ważnym elementem poszerzającym projekt będzie ścisła współpraca z instytucjami kultury, które związane są z tematyką dźwięków. Projekt będzie także rozszerzony o dodatkowe atrakcje edukacyjne zarówno dla młodzieży jak i dorosłych, o czym będziemy informować w trakcie trwania projektu. Tegorocznymi autorkami scenariuszy są historyczki sztuki: Magdalena Grus oraz Kinga Jarocka.

Spotkania Gdańskich Miniatur 2020/2021 odbywają się w formie online. W każdym miesiącu przygotowujemy plik w formacie pdf, który wzbogacony jest o dodatkowe nagrania audio. Przygotowuje je przewodniczka związana z projektem Gdańskich Miniatur – Ewa Czerwińska. Nagrania dają namiastkę spacerów, których w obecnej chwili nie możemy realizować. Natomiast z tak przygotowanym plikiem możemy udać się na spacer indywidualnie. Uzupełnieniem projektu są warsztaty online, skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli, które jeszcze bardziej przybliżą tematykę miejskich dźwięków. Dla dorosłych przewidziane są spotkania tematyczne. Ostatnio gośćmi byli Monika Kaźmierczak – miejska carillonistka oraz trębacz Emil Miszk. Niebawem udostępnimy treść spotkania.

 

Kontakt