Otwarty IKM to program dla mieszkańców Gdańska i metropolii, animatorów kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów i instytucji. Pomysły na działania można realizować w sieni IKM oraz otrzymać finansowe i merytoryczne wsparcie swojego projektu. W listopadzie odbędzie się kurs rysunku kreatywnego, spotkania podróżnicze o Japonii i Sycylii oraz warsztaty edukacyjne dla kobiet.

Każdy może aplikować i zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. IKM zapewnia wsparcie merytoryczne pracowników instytucji oraz, w razie potrzeby, finansowe (do 500 zł brutto). Na propozycje działań w grudniu czekamy do 10 listopada. Szczegóły (wniosek i regulamin): http://ikm.gda.pl/otwarty-ikm/.

Kurs rysunku kreatywnego, 7 listopada, godz. 18.00 – 20.00. Prowadzenie: Marta Baron. Zapisy i informacje: martabatonowa@gmail.com.

Struktura warsztatu „Kurs rysunku kreatywnego” opierać się będzie na działaniach węgierskich animatorów kultury Miklosa Erdelyego i Dory Maurer, prowadzonych w latach 1975-1977 w Budapeszcie. Ważnym punktem spotkania będą ćwiczenia rysunkowe, podczas których uczestnicy zostaną postawieni w nietypowych sytuacjach – mówi Marta Baron.

Więcej o koncepcji węgierskich artystów: http://e.czaskultury.pl/czytanka/sztuki-wizualne/2230-widz-w-roli-artysty

W drodze na Hokkaido, czyli Japonia południe-północ rowerem, 14 listopada, godz. 18.00 – 19.30. Organizator: Stanisław Staniewski, prowadzenie: Ewa Świderska.

Zapraszam na opowieść o japońskiej prowincji – świecie oszałamiającej przyrody, gorących źródeł i dymiących wulkanów, animistycznych wierzeń, mniejszości narodowej Ajnosów, a przede wszystkim nadzwyczaj uprzejmych, uśmiechniętych, choć wiecznie zapracowanych ludzi, o tym, że w Japonii można usłyszeć ciszę. Plan był prosty – przejechać Japonię rowerem wzdłuż, z południa na północ przez wszystkie cztery główne wyspy kraju – Kiusiu, Sikoku, Honsiu i Hokkaido. Określiłam azymut, miejsca które chciałabym odwiedzić (prowincja) bądź ominąć (duże miasta np. Tokio i Osaka), wyznaczyłam termin (trzy wiosenne miesiące tj. kwiecień – czerwiec) oraz start i metę. Co do reszty panowała ogólna dowolność. To miała być i była podróż a nie wyścig – zapowiada Ewa Świderska.

Podróż przez Japonię była początkiem niemal dwuletniej wędrówki rowerem przez Azję. Zdjęcia i relacje z tej podróży znaleźć można na blogu http://www.ewcyna.com/.

Wydarzenie n Facebooku: https://www.facebook.com/events/1770079666581808/ 

Jak pogłębiać relację z innymi skupiając się na sobie – warsztat dla kobiet, 18 listopada, godz. 18.30 – 21.30. Organizator: Kamila Banach. Prowadzenie: Małgorzata Janowska. Zapisy i informacje: kamabanach@gmail.com, tel. 517836704 lub 506099745.

Warsztat edukacyjny jest skierowany do kobiet. Dotyczy sposobów budowania relacji opartej na empatycznej komunikacji. Podczas zajęć poszukamy wspólnie m.in. odpowiedzi na pytania: jak skupianie się na sobie może pomóc w budowaniu relacji? Czy nasze strategie na osiąganie celów w relacji działają? Jakie strategie ma każda z nas? Jak mówić o swoich potrzebach, żeby zwiększyć szansę na ich zaspokojenie? Co to jest Porozumienie bez Przemocy?

Warsztat jest inspirowany metodą POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY.

Smak Sycylii – spotkanie podróżnicze z Ewą Cichocką autorką książki „Sycylia. Między niebem a morzem”, 25 listopada, godz. 18.00 – 19.30. Organizator: Małgorzata Jarmułowicz

„Smaki Sycylii” – spotkanie podróżnicze, którego gościem będzie Ewa Cichocka, dziennikarka, podróżniczka i autorka książek dla dzieci i dorosłych o Sycylii. Zapraszamy na spotkanie z kulturą śródziemnomorską i kulinariami z różnych regionów Sycylii z historią i literatura w tle. Podczas spotkania autorka przybliży specyfikę kuchni sycylijskiej – niezwykłej mieszanki wpływów dawnych kolonizatorów. Gastronomiczna wędrówka będzie pretekstem do pokazania historii wyspy i jej związków z Grecją, Hiszpanią, Afryką, a nawet Ameryką Południową. Porozmawiamy także o kuchni i jedzeniu w literaturze sycylijskiej oraz o ostatniej książce Ewy Cichockiej „Sycylia. Między niebem a morzem”, który jest zbiorem esejów i reportaży dziennikarki z jej licznych podróży na Sycylię.


Jak wziąć udział w programie Otwarty IKM?

Wypełnij wniosek, stwórz budżet, dodaj harmonogram działań i prześlij go na adres: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl

Regulamin, wniosek do pobrania oraz szczegóły dostępne są na stronie: www.ikm.gda.pl/otwarty-ikm.

Zgłoszenia można także składać osobiście od poniedziałku do piątku
w godzinach 10.00 – 17.00 w sekretariacie IKM (ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk).

Powiązane projekty