Już nie „Czy udostępniać zbiory online i korzystać z technologii w instytucji kultury”, ale „W jaki sposób i za pomocą jakich narzędzi stworzyć kolekcję online”? W publikacji podsumowującej dwa lata działania projektu Medialabu Gdańsk „Pracownia Nowych Mediów” znajdziemy teksty o zmianach zachodzących w instytucjach kultury na świecie oraz przykłady działań gdańskich instytucji w nowych mediach. Mamy się czym pochwalić! Przeczytaj na: www.bit.ly/nowe_media_gdanskie_instytucje.

Publikacja „Nowe media, technologie i otwartość w instytucjach kultury” zrodziła się z pytań o zasoby cyfrowe w instytucjach kultury. Skoro zachęcamy do korzystania z nich, to czy możemy odesłać odbiorcę do konkretnych kolekcji online, repozytoriów, do funkcjonalnych bibliotek cyfrowych? Czy użytkownicy nie staną przed problemem małych rozdzielczości, braku możliwości pobrania plików, konieczności instalowania skomplikowanych programów i wolno działających stron? Czy otrzymają jasną informację od właścicieli stron o warunkach korzystania z cyfrowych zbiorów, o braku ograniczeń – opowiada Karina Rojek z Instytut Kultury Miejskiej.

W pierwszej części publikacji otrzymujemy zapewnienie, że: „Wszystko jest możliwe”. Znajdziemy tam teksty osób na co dzień zajmujących się ponownym wykorzystaniem zbiorów cyfrowych, otwartością oraz współpracą z sektorem kreatywnym. Autorki i autorzy stawiają pytania o to, czy otwartość może pomóc instytucjom wizerunkowo, promocyjnie, co może się stać, kiedy zbiory staną się ogólnie dostępne w internecie, doradzają, jak dobrze przygotować projekt cyfrowy.

Nowe media w gdańskich instytucjach kultury. Przeczytaj jak udostępniają swoje zasoby

Publikacja do pobrania

Druga część „Nowych, mediów, technologii i otwartości…” to rozmowy z przedstawicielami gdańskich instytucji kultury, które toczą się wokół projektów dotyczących digitalizacji, udostępniania, otwartości. Wypowiadają się w niej pracownicy i pracowniczki: Archiwum Państwowego w Gdańsku, Centrum Hewelianum, Europejskiego Centrum Solidarności, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Instytutu Kultury Miejskiej, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego, PAN Biblioteki Gdańskiej, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Gdzie w internecie można znaleźć wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności? Jak Gdańska Galeria Miejska prezentuje dorobek Guntera Grassa? Jakie technologie zastosowano by stworzyć Wirtualny Skansen Wraków? Skąd czerpać pomysły na nietypowe gify? Jak instytucje mogą wykorzystywać otwarte dane? Odpowiedzi na te pytania i wiele inspiracji do kulturalnej działalności online znajduje się na: www.bit.ly/nowe_media_gdanskie_instytucje.

W ramach Pracowni Nowych Mediów Medialabu Gdańsk w latach 2015 – 2016 powstały także: szkolenia online na temat uporządkowania chaosu informacyjnego i gromadzenia informacji z sieci, współpracy w internecie, storytellingu wykorzystywania zasobów domeny publicznej, prowadzenia booksprintów czy medialabów. Dostępne są na: www.szkoleniaonline.ikm.gda.pl.

Nowe media w gdańskich instytucjach kultury. Przeczytaj jak udostępniają swoje zasoby

Jak tworzyć cyfrowe projekty?

Twórcze wykorzystanie zasobów domeny publicznej promuje m.in.: prosta instrukcja, jak zrobić nadruk na koszulce na podstawie dowolnej grafiki – www.nadruk.szukamy.org oraz PAN Kreator – serwis internetowy www.pankreator.org i internetowy bot, który publikuje w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter losowo wybrane zbiory z kolekcji PAN Biblioteki Gdańskiej: www.facebook.com/pankreatorbot/, www.twitter.com/pan_kreator.

Projekt Pracownia Nowych Mediów dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji o projekcie: www.pracownia.medialabgdansk.pl.

Powiązane projekty