Otwarty IKM to program zachęcający mieszkańców Gdańska do realizowania swoich pomysłów na wydarzenia kulturalne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej.W marcu odbędą się spotkania podróżnicze, na których poznamy Peru, Kurdystan, Turcję, Irak i Iran oraz Kanadę przez pryzmat pracy w Google Streetview. Dla dzieci warsztaty plastyczne „Baśnie 1001 nocy”. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Program Otwarty IKM przeznaczony jest dla wszystkich osób, chcących zrealizować swój pomysł na wydarzenia kulturalne, kulturalno-edukacyjne i kulturalno-społeczne w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Na zgłoszenia pomysłów na kolejnym miesiąc czekamy zawsze do 10. dnia każdego miesiąca. Formularz i regulamin programu dostępny jest na: www.ikm.gda.pl/otwarty-ikm.

10 marca, godz. 18.00, Pół roku w Krainie Inków – opowieści z Peru

Podczas prelekcji przeniesiemy się w świat inkaskich wierzeń i andyjskiej muzyki rodem z Peru. Będzie to opowieść o krainie rozpalonych pustyni, majestatycznych lodowców i tropikalnej dżungli. Zobaczymy legendarne Machu Picchu i zagłębimy się w tajemnicę linii z Nazca. Wspólnie wejdziemy na Białą Koldyrierę w Huaraz, by podziwiać zapierającą dech w piersi Lagunę 69 oraz zobaczymy jak wygląda tradycyjne, peruwiańskie wesele. Zjedziemy na desce z największej wydmy na pustyni w Ice, a zaraz potem spróbujemy swoich sił podczas surfingu w Mancorze. Dowiemy się także, co zrobić, by przeżyć takie i piękniejsze przygody aplikując na stypendium zagraniczne, które zagwarantuje nam wstęp do świata, którego nie będziemy chcieli opuszczać – mówi Karolina Kowalczyk.

Organizator: Michał Poczwardowski. Prowadzenie: Karolina Kowalczyk
Karolina Kowalczyk – absolwentka Komparatystyki na UJ. Stypendystka uczelni w Hiszpanii i w Peru. Miłośniczka literatury, muzyki, sztuki i świata hispanojęzycznego. Współautorka tworzonego wraz z siotrą bliźniaczką bloga podróżniczego Twins oN Tour. Twins oN Tour, czyli dwie bliźniacze siostry w podróży to dwa przeciwległe bieguny tego samego świata, dwa spojrzenia na życie. Od 25 lat tworzą zgrany zespół, w którym razem się dopełniają i wzajemnie inspirują. www.twinsontour.eu/, www.facebook.com/twinsontour.eu.

13 marca, godz. 18.00, Surrealistyczne przygody w krainie Google
Podróżowanie palcem po mapie? To już przeżytek! Dominik Starosz mówi o sobie: „jest żółtym człowiekiem z Google Maps. Pracuje dla jednej z najbardziej popularnych aplikacji, a podczas spotkania odkryje kulisy swojej pracy „Googlemana” i zabierze publiczność w niezwykłą podróż do Kandy.

Jako Google Streetviewer jestem jedną z 12 osób, wykonującym tę prace w całej Kanadzie. Bliskie jest mi Ontario, Quebec oraz Prowincje Atlantyckie. Mam także szczególną odpowiedzialność za Toronto (największe miasto w Kanadzie) i jego rejony – mówi Starosz. – Na co dzień zajmuję się robieniem zdjęć wszystkiego! Moja praca polega na kolekcji zdjęć ulic, miejsc publicznych, szlaków turystycznych. Do tego używam: Googlegar – samochodu z specjalnym sprzętem, który służy do kolekcji zdjęć oraz Trekker – plecaka z specjalnym sprzętem. Same oblicze tej pracy jest bardzo surrealistyczne. Jako zespół stanowimy bardzo unikalną i małą drużynę – kontynuuje Dominik.

Organizator: Agnieszka Jaworska. Prelegent: Dominik Starosz
24 marca, godz. 17.30 – 18.30, Baśnie 1001 nocy – teatr bajki Kamishibai oraz zajęcia plastyczne: tworzenie dywanu.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-11 lat. Podczas zajęć posłuchają Baśni 1001 nocy przedstawionych w formie teatru Kamishibai oraz stworzą swój magiczny dywan.

24 marca, godz. 18.45 – 20.30, Tradycyjne obchody święta nowego roku – Newroz

Newroz to rodzinne święto, zapraszamy najmłodszych również na drugą część wydarzenia. Abyśmy mogli przygotować się jak najlepiej obowiązują mailowe zapisy – mówi Michalina Kupper, organizatorka wydarzenia. – Newroz nie jest świętem religijnym, jego tradycja sięga czasów starożytnych: przedchrześcijańskich i przedislamskich. Niegdyś ceremonie odbywały się w Persepolis. Święto Newroz zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako święto międzynarodowe i obchodzone jest 21 marca oraz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO – dodaje Michalina Kupper.

Podczas prelekcji poznamy legendę o królu Zehak i dowiemy się skąd pochodzi święto Newroz, zobaczymy fotorelację z rowerowej podróży po Kurdystanie, Turcji, Iraku i Iranie oraz skosztujemy baklavy i tureckiej herbaty.
Wstęp wolny, obowiązują zapisy: michalinakupper@gmail.com.


Jak wziąć udział w programie Otwarty IKM?

Wypełnij wniosek, stwórz budżet, dodaj harmonogram działań i prześlij go na adres: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl
Regulamin, wniosek do pobrania oraz szczegóły dostępne są na stronie: www.ikm.gda.pl/otwarty-ikm.
Zgłoszenia można także składać osobiście od poniedziałku do piątku
w godzinach 10.00 – 17.00 w sekretariacie IKM (ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk).

Powiązane projekty