Ceramiczny mural przedstawiający historię Skórowa i spektakl plenerowy oparty na kaszubskich obrzędach sobótkowych, pod tytułem „ ” w Czarnej Dąbrówce , to dwa finalne działania projektów nagrodzonych w konkursie Sieci kultury. Jak wyglądały przygotowania? Zobaczcie relacje i zainspirujcie się do działań.

 

„O czym szumią lipy” — mieszkańcy Skórowa stworzyli ceramiczny mural

„O czym szumią lipy”, to cykl spotkań ze sztuką, z ludźmi, ale też z sobą samym – w procesie twórczym. Poznanie historii Skórowa, muralu, jako narzędzia wyrazu artystycznego, wspólna praca, wspólna ekspresja, ale też spotkanie ja-twórczość, to jego wielkie bogactwo. Projekt sięga po niezwykle ciekawy i odważny temat – mural ceramiczny. Nie spotkałam się wcześniej z podobnym pomysłem. Myślę, że projekt stanowi dla jego uczestników nieprzewidywalną i piękną przygodę, rozwinie wyobraźnię i pokaże, czym jest odwaga w sztuce — opowiada mentorka projektu Joanna Kowalska.

Fot. Anna Terefenko

Więcej informacji o projekcie >>

 

„Kulturalny kurs ku kompetencjom kluczowym” w Czarnej Dąbrówce

W ramach projektu zostały przeprowadzone warsztaty artystyczne pod wspólnym hasłem „Moje korzenie”, obejmujące fotografię, muzykę, malarstwo i teatr. Finałem pracy uczestników i reżysera teatralnego jest spektakl „ ”, oparty na kaszubskich obrzędach sobótkowych.

Premiera odbyła się 7 lipca nad malowniczym jeziorem nieopodal Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Czarnej Dąbrówce. Przedstawienie zostanie zaprezentowane raz jeszcze w miejscowości Szopa oraz we wrześniu 2017 r. podczas Festiwalu Korzenie w Chmielnie.

Fot. Bartosz Bańka

Więcej informacji o projekcie >>


„Sieć kultury. Edukacja kulturowa w województwie pomorskim to program, który wspiera osoby zajmujące się edukacją kulturową. Edukacja kulturowa przygotowuje do aktywnego, świadomego uczestnictwa w kulturze. Kultura pomaga w rozwoju osobistym i społecznym, od niej zależy jakość relacji z innymi, umiejętności i zdolność twórczego działania.

„Sieć kultury” jest częścią ogólnopolskiego programu „Bardzo Młoda Kultura”, który służy upowszechnianiu edukacji kulturowej i zwiększeniu jej roli w działaniach instytucjach kultury i oświaty. Program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury. Więcej informacji: www.nck.pl/bardzo-mloda-kultura

Wyłonionym w drodze konkursu operatorem programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.

Powiązane projekty