Instytut Kultury Miejskiej otwiera kolejny sezon cyklicznych wykładów o mieście, architekturze i historii. Najbliższe spotkanie Akademii Gdańska poprowadzi Ewa Pastuszak, biorąca udział w projekcie Gdański Szlak Wodociągowy. 26 września o godz. 18.00 opowie, jak dawniej, przed rozwojem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gdańszczanie pozyskiwali wodę dla swoich codziennych potrzeb. Wstęp wolny.

Od pięciu lat biorę udział w projekcie Gdański Szlak Wodociągowy, który opowiada o historii i rozwoju wodociągów w Gdańsku. Do zwiedzania będą udostępnione dwa nieczynne zbiorniki wodociągowe: Zbiornik Stara Orunia i Zbiornik Stary Sobieski. Już można odwiedzać odnowiony Zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej – mów Ewa Pastuszak z GIWK.

W trakcie wykładu dowiemy się skąd dawniej gdańszczanie czerpali wodę, w jaki sposób dostarczali ją do swoich domów i jakie były zasady dostawy wody. Prelegentka przybliży słuchaczom specyfikę materiałów, z których budowano wodociągi oraz opowie o osobach, które przyczyniły się do rozwój sieci wodociągowej w dawnym Gdańsku.

Prelegentka: Ewa Pastuszak – absolwentka Politechniki Gdańskiej oraz Instytutu Hydrotechniki. Związana zawodowo z firmami wodociągowymi, m.in. Saur Neptun Gdańsk. Obecnie pracuje w Gdańskiej Infrastrukturze Wodociągowej w Dziale Obsługi Inwestorów.

Czwarta edycja cyklu Akademia Gdańska dotyczy wody w mieście

Prowadzący opowiedzą m.in. o sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, która była jedną z pierwszych w XVI-wiecznej Europie, portowej historii Gdańska, sporcie, rekreacji i komunikacji wodnej. Podczas najbliższych spotkań usłyszymy o Stoczni Gdańskiej jako atrakcji turystycznej, Kunsztach Wodnych w Gdańsku, Stoczni Gdańskiej jako centrum wodnym Gdańska, czy o Twierdzy Wisłoujście.

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2017

26 września, godz. 18.00, „Zanim pojawiła się w kranie czyli jak dawniej Gdańszczanie wodę czerpali”, Ewa Pastuszak, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo – Kanalizacyjna

24 października, godz. 18.00, „Nie tylko studnie. Woda i ludzie w Gdańsku”, Renata Wiloch- Kozłowska, Pracownia Archeologiczna Renata Wiloch – Kozłowska

23 listopada, godz. 18.00, „Podwodne dziedzictwo kulturowe. Zysk czy strata dla regionu?”, Iwona Pomian, Narodowe Muzeum Morskie

12 grudnia, godz. 18.00, „Sporty wodne w dawnym Gdańsku”, Jan Daniluk, Muzeum II Wojny Światowej

Powiązane projekty