ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

Akademia Gdańska jest projektem dotyczącym historii Gdańska w szerokim jej rozumieniu. Poszczególne edycje zamykały się w hasłach m.in.: Gdańsk nad wodą- woda w Gdańsku; Gdańsk w filmie, fotografii i literaturze; Gdańsk- miasto, którego nie ma; Znani, zapomniani. Atelier postaci Gdańska. Projekt realizowany jest przez Instytut Kultury Miejskiej od ośmiu lat. Wykłady transmitowane będą na http://youtube.com/user/IKMGdansk.

W styczniu rozpoczyna się nowy cykl wykładów Akademii Gdańska. Hasłem przewodnim spotkań w 2021 roku jest fragment łacińskiej sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej „Rum omnium fundamenta” zapowiadający tematykę dotyczącą łaciny, dowcipów i zabytków w Gdańsku. 

„Rum omnium fundamenta” jest fragmentem sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej, która brzmi w całości: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jednak w wyniku celowego podzielenia sentencji na dwa wersy, jej krótsza część dowcipnie głosi, iż to rum jest podstawą wszystkiego.

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Daty wykładów:

  • 26 stycznia, Katarzyna Czaykowska, Cegły podstawą wszystkie – a do tego dołki, garnki, plotki i trochę miłości, Tutivillus Blog
  • 23 lutego, Ewa Czerwińska, Nec temere, nec timide…cum humor, Przewodnik Trójmiejski
  • 30 marca, Jagoda Załęska-Kaczko, Polowanie na głupca – prima aprilis w międzywojennym Gdańsku, Historyczka Sztuki
  • 27 kwietnia, Ewa Jaroszyńska, Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan, Ewa-Tours
  • 25 maja, dr Katarzyna Darecka, Okno- historia, funkcje, znaczenia, symbole…, Muzeum Gdańska
  • 29 czerwca, dr Anna Walczak, Jakie Miasto, taka Biblioteka, PAN Biblioteka Gdańska
  • 28 września, dr Magdalena Mielnik, Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska, Muzeum Narodowe
  • 26 października, dr Elżbieta Wróblewska, Tajemnice bałtyckich wraków, Narodowe Muzeum Morskie
  • 30 listopada, Alicja Andrzejewska-Zając, Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza, Muzeum Narodowe
  • 14 grudnia, Grażyna Pilarczyk, Navigare necesse est w XIX-wiecznym Gdańsku. O gdańskiej szkole morskiej i o tym, co łączy Johna Harrisona z Yorkshire z Nowym Portem, Europejskie Centrum Solidarności

 

Kontakt