Jaką rolę odgrywała woda w życiu mieszkańców miast? Dowiemy się tego z badań archeologicznych, które przedstawi podczas wykładu Renata Wiloch-Kozłowska. W październiku wracamy z cyklem wykładów Akademii Gdańska. Najbliższe spotkanie „Nie tylko studnie. Woda i ludzie w Gdańsku” 24 października o godz. 18.00.

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. W roku 2017 poruszymy temat wody w mieście. Wyjątkowość systemu wodnego w Gdańsku związana jest z wieloma zagadnieniami. Gdańska sieć wodociągowo-kanalizacyjna była jedną z pierwszych w XVI – wiecznej Europie. W tradycji i historii kaszubsko-pomorskiej woda stanowiła ważny aspekt każdej opowieści, mitu oraz kultury i codzienności. Gdańsk zrodził się z wody, świadczy o tym nie tylko etymologia nazwy miasta („Gyddanyzc”, oznaczająca mokradła, tereny wilgotne), ale przede wszystkim jego dumna portowa historia. Z wodą związane są gdańskie młyny, dawny system obronny czy komunikacja, jak również sport i rekreacja oraz liczne w dawnym Gdańsku studnie i fontanny.

Osoba prowadząca wykład Nie tylko studnie. Woda i ludzie w Gdańsku

Renata Wiloch-Kozłowska, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu- archeologia ze specjalnością konserwacji zabytków i badań architektonicznych – dyplom 1990 r. Od 1996 r. własna pracownia, badania archeologiczne na terenie Gdańska, Tczewa i województwa pomorskiego, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Harmonogram wykładów. Akademia Gdańska

24 października, godz. 18.00 Renata Wiloch- Kozłowska, Nie tylko studnie. Woda i ludzie w Gdańsku.

23 listopada, godz. 18.00 Iwona Pomian, Podwodne dziedzictwo kulturowe – zysk czy strata dla regionu

12 grudnia, godz. 18.00 Jan Daniluk, Sporty wodne w dawnym Gdańsku

Powiązane projekty