Wata cukrowa o smaku lukrecji, morsowa etiuda na czarne fale Bałtyku i tymczasowy kurhaus w postaci osady kolorowych szklarni okalających Dom Zdrojowy. Dwa listopadowe wieczory w Brzeźnie wypełniła sztuka, artyści, tłumy odwiedzających, czyli NARRACJE 9. Poza sezonem za nami. Ile osób uczestniczyło w tegorocznej edycji? Jak długą trasę przygotowaliśmy i co się na niej znalazło?

W tegorocznej, dziewiątej edycji wzięło udział ok. 7000 osób. Spacer po Narracjach rozpoczynał się przy Domu Zdrojowym, tam stanął Punkt Informacyjny, gdzie odpowiadaliśmy na pytania, rozdawaliśmy mapki i gadżety Festiwalowe. Dla zziębniętych ustawiliśmy koksowniki, przy których gromadzili się uczestnicy czekający na wycieczki z przewodnikami i przewodniczkami.

NARRACJE polegają w dużej mierze na spacerze szlakiem instalacji i akcji artystycznych, których w tym roku było 21. Trasa wyniosła prawie 4 kilometry, a prace były ulokowane m.in. koło Domu Zdrojowego, w Parku Brzeźnieńskim im. J. J. Haffnera, gdzie wykorzystano charakterystyczne miejsca (baterie plażowe i altanę). Instalacje zobaczyliśmy również na jedynym modernistycznym budynku w Brzeźnie, w którym mieściła się przepompownia, a także pośród bloków, w końcu na plaży i w budynku Klubu Balladyna.

Wśród artystów i artystek tegorocznych NARRACJI znaleźli się Ewa Rudnicka, Dominika Olszowy, Stach Szumski, Rafał Dominik, Maurycy Gomulicki, Adam Gołębiewski, Ursula Mayer, Norbert Delman, Katarzyna Krakowiak, Diana Rönnberg, Laura Grudniewska, Kaja Cykalewicz-Lycak, Iza Rogucka, Magda Jędra, Natalia Uryniuk, Lola Gonzàlez, Jerzy Bohdan Szumczyk, Wojciech Bąkowski, Meris Angioletti, Teatr Cantabile 2, Michał Grzymała.

Przewodnicy i przewodniczki na NARACJACH

W tegorocznej edycji NARRACJI pomagało nam 21 osób, które zabierało w trasę Festiwalową grupy liczące nawet do 100 osób. Oprowadzanie odbywało się w językach polskim, angielskim, a nowością były spacery rosyjskojęzyczne. Tradycyjnie ze specjalnych  wycieczek mogli skorzystać najmłodsi uczestnicy Festiwalu. Marta Karalus i Maria Niemyjska zaprosiły dzieci z rodzicami na spacery edukacyjne i w jasny, przystępny dla młodszych odbiorców sposób opowiadały o sztuce. Szacunkowo odbyło się około 44 spacerów.

 

NARRACJE w obiektywach uczestników

Festiwal cieszył się ogromną popularnością wśród fotografów i amatorów fotografii. Łącznie w sieci pojawiło się pół tysiąca zdjęć oznaczonych hashtagiem #naracje2017.

Zorganizowaliśmy również konkurs fotograficzny. Udział mógł wziąć każdy, kto opublikował zdjęcie na Instagramie, Facebooku, Twitterze i dodał oznaczenia #narracje2017 i #konkursN9. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Łącznie zgłoszono do niego 367 zdjęć umieszczonych w sieci. Dlatego, postanowiliśmy nagrodzić nie 20 a 25 osób.

Grafikę przygotowała Magdalena Nestorowicz.


Festiwal NARRACJE 9 „Poza sezonem”, 17– 18 listopada 2017, Gdańsk-Brzeźno

www.narracje.eu | www.facebook.com/NarracjeGdansk/

Kuratorka: Anna Czaban

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska www.ikm.gda.pl, www.ggm.gda.pl

Patroni medialni: Aktivist!, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co jest Grane 24, K-Mag, Magazyn Szum, Notes na 6 Tygodni, TVP Kultura, Trójmiasto.pl.

Kuratorka: Anna Czaban – kulturoznawczyni, kuratorka, facylitatorka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2015 r. kuratorka projektów społecznych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie („Archipelag Jazdów”, „Ogród Miejski Jazdów”).

Ze strony IKM NARRACJE 9. Poza sezonem przygotowywali:

Joanna Weltrowska (koordynacja wydarzenia), Bartosz Więcławski (koordynacja wydarzenia), Anna Jankowska, Larysa Sałamacha, Halina Grabowska, Agnieszka Urbańska, Jan Kuncewicz, Marta Bańka, Monika Serafin i Magdalena Nestorowicz.

Ze strony GGM NARRACJE 9. Poza sezonem przygotowywali:
Andrzej Zagrobelny (koordynacja projektu), Marta Cyuńczyk (koordynacja projektu), Piotr Stasiowski, Jakub Łapawa, Dorota Kucharczyk, Gabriela Warzycka-Tutak.

Powiązane projekty