Otwarty IKM to program zachęcający mieszkańców Gdańska do realizowania swoich pomysłów na wydarzenia kulturalne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. W lutym odbędą się m.in. warsztaty tworzenia lalek-motanek, wyplatania serc z papierowej wikliny, spotkanie integrujące środowisko gdańskich koronczarek oraz warsztaty, podczas których będzie można zrobić naszyjnik z minerałów. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, materiały zapewnione. Więcej na: www.otwarty.ikm.gda.pl.

Propozycje organizatorów spotkań otwartego IKM w lutym dotyczą gorących serc i dnia św. Walentego. 9 lutego Agnieszka i Alicja Żarkiewicz zapraszają na warsztaty robienie serc z wikliny papierowej, 12 lutego Liubov Mykhaylyk pokaże jak samodzielnie zrobić lalki-motanki, a 16 i 19 lutego w sieni IKM spotkają się gdańskie koronczarki wyplatające koronki techniką frywolitki czółenkowej. Pod koniec miesiąca, 23 lutego, wszystkie osoby, które lubią tworzyć własne ozdoby spotkają się na się warsztatami tworzenia biżuterii z minerałów, które poprowadzi Anna Szyndlar.

Trwający już dwa lata Program Otwarty IKM przeznaczony jest dla wszystkich osób, chcących zrealizować swój pomysł na wydarzenia kulturalne, kulturalno-edukacyjne i kulturalno-społeczne w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Na zgłoszenia pomysłów na marzec czekamy do 10. lutego.Formularz i regulamin programu dostępny jest w zakładce aplikuj na stronie: http://otwarty.ikm.gda.pl/. Organizatorzy wybranych projektów otrzymują dofinansowanie do 500 zł brutto na ich zrealizowanie.

PROGRAM OTWARTY IKM W LUTYM

9.02, godz. 17.00 – 19.00 | Serca z odzysku – warsztaty wyplatania serc z wikliny papierowej

Warsztaty robienia serc z wikliny papierowej to jeden z przykładów twórczego wykorzystania niepotrzebnych gazet. Własnoręcznie zrobione drobiazgi z recyclingu to ciekawy pomysł na walentynkowy prezent. Agnieszka i Alicja Żarkiewicz pokażą krok po kroku jak skręcać tutki z gazet, zwijać i stworzyć serce dla bliskiej osoby, przyjaciela czy po prostu – nietypową, domową dekorację. Prowadzenie: Agnieszka i Alicja Żarkiewicz, zapisy:agnieszkazarkiewicz@gmail.com.

12.02, godz. 17.00 – 19.00 | Lalka na dzień zakochanych – warsztaty tworzenia lalek-motanek – nierozłączek

Lalki-motanki to tradycyjne słowiańskie lalki symbolizujące wzajemną miłość, wierność i małżeńskie szczęście. Tradycja robienia motanek istnieje w wielu słowiańskich krajach od lat i sięga czasów kultury Trypolskiej. Robione bez igły i nożyczek, nie mające twarzy lalki są pełne symboli: spódnica przedstawia ziemię, koszula – trzy czasy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; chusta, wianek, wstążka na głowie – związek z niebem.

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów dowiedzą o roli lalek-motanek w kulturze i życiu Słowian, zapoznają się z techniką ich wykonania i stworzą parę weselnych lalek – Nierozłączek. Główną cechą tych lalek jest wspólne ramie, które łączy zakochanych. Wierzono, że taka lalka ma moc amuletu, chroniącego pokój i harmonię w małżeństwie. Twórcą Nierozłączek najczęściej była osoba bliska dla narzeczonej – jej matka albo siostra – która w trakcie pracy przekazywała lalce swoje dobre życzenia i intencję. – Podstawy techniki tworzenia motanek nie są skomplikowane, – mówią prowadzące warsztatów – i każdy początkujący w ciągu dwóch godzin da radę zrobić swoją własną niepowtarzalną lalkę dla siebie albo na prezent – mówi Liubov Mykhaylyk prowadząca warsztaty. Zapisy: lumicrochet@gmail.com.

16.02 i 19.02, godz. 16.30 – 18.30 | Gdańskie Frywolitki – warsztaty rękodzieła tworzenia koronek metodą tradycyjną

W lutym w sieni IKM spotkają się gdańskie koronczarki, wyplatające koronki techniką frywolitki czółenkowej. Na spotkanie integrujące środowisko, połączone z warsztatem dla początkujących, zaprasza Alicja Wolska – pasjonatka i popularyzatorka tej tradycyjnej techniki wyplatania koronek.

Uczestniczki będą miały niecodzienną okazję zaprezentować swoje prace innym koronczarkom, wymienić doświadczenia, dobre praktyki oraz po prostu wymienić się kontaktami. Jeśli ktoś jeszcze nigdy nie miał w ręku czółenka, a chciałby spróbować swoich sił, to będzie również taka możliwość, pod okiem doświadczonego instruktora. – Pierwsza lekcja nie wystarczy, aby zrobić całą serwetkę, ale wystarczy by zrozumieć zasadę tworzenia frywolitek, poznać miejsca, w których zainteresowani będą mogli zdobywać dalsze szlify – mówi Alicja Wolska. Frywolitka czółenkowa pozwala na tworzenie niezwykle delikatnych, koronkowych projektów: serwetek, biżuterii, ozdób do wnętrz, wianuszków itp. Zachwycające efekty sprawiają, że frywolitka staje się coraz częściej poszukiwaną techniką rękodzielniczą.

Organizator: Alicja Wolska, zapisy i informacje: alicja.wolska@interia.pl.

23.02, godz. 15.30 – 18.00 | Kamienne naszyjniki – warsztaty tworzenia oryginalnej biżuterii

Jak z poszczególnych elementów własnoręcznie przygotować naszyjnik? Jak łączyć kamienie, by był nie tylko ładny, ale i trwały? Uczestnicy warsztatów Kamienne naszyjniki nauczą się projektowania naszyjników z gotowych minerałów w różnych kształtach oraz ozdobnych elementów z innych materiałów. Anna Szyndlar, która od kilkunastu lat tworzy biżuterię zaprasza do poznania techniki tworzenia naszyjników z kamieni i minerałów podczas warsztatów w Otwartym IKM.

Prowadząca i organizatorka: Anna Szyndlar – od kilkunastu lat zajmuje się hobbystycznie tworzeniem biżuterii z różnych materiałów między innymi z kamieni jubilerskich.

Zapisy i informacje: szanna1@interia.pl, należy przesłać imię i nazwisko uczestnika/uczestniczki, numer telefonu kontaktowego. Zapisy od 10.02.2018r.

Dołącz do Organizatorów i uzyskaj wsparcie finansowe na realizację swojego projektu. Już dziś zgłoś się do programu Otwarty IKM!
www.otwarty.ikm.gda.pl

Powiązane projekty