Kontakt z poezją może być doświadczeniem egzystencjalnym, które ma realny wpływ na nasze życie, na kształtowanie się naszej wrażliwości. Poprosiliśmy Leszka Szarugę i Agnieszkę Wolny-Hamkało o opowiedzenie o swojej przygodzie z poezją. 

Powołanie czy zawód? Dlaczego poezja jest niezbywalnym ogniwem w obiegu kultury, im – krytykom i poetom – prywatnie daje lektura wierszy? I przede wszystkim – o tym najważniejszym wierszu czy najważniejszym poecie, który wpłynął na trajektorię losu – usłyszymy podczas dwóch Krytycznych Kwadransów.

Poezja to nie dziedzina dla wtajemniczonych, specjalistów czy pięknoduchów, ale przestrzeń dialogu, a lektura poezji nie jest czynnością odświętną, lecz codzienną przygodą, dzięki której uczymy się słuchać innych i dowiadujemy się czegoś nowego o sobie samych – do tego wszystkiego będą nas przekonywać Leszek Szaruga i Agnieszka Wolny-Hamkało w swoich krótkich zwierzeniach.

Leszek Szaruga – poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji niemieckiej i rosyjskiej. Autor trzech powieści, blisko 30 książek eseistycznych i ponad 25 tomów poetyckich. Redaktor pism podziemnych „”Puls”, „Wezwanie” i „Wybór” (lata 1976-1989), współpracownik sekcji polskiej Radia Wolna Europa (pseudonimy: Jak Krajnik, Krzysztof Powoski, lata 1979-1989), współpracownik paryskiej „Kultury” (lata 1979-2000). Laureat Nagrody Kościelskich i literackiej nagrody paryskiej „Kultury”. Profesor Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor miesięcznika „Nowaja Polsza”.

Agnieszka Wolny-Hamkało, autorka powieści Zaćmienie41 utonięć i Moja córka komunistka, szkiców literackich Inicjał z offu, książek dla dzieci, między innymi Nikt nas nie upomni i sztuk teatralnych – na przykład „Dzień dobry, wszyscy umrzemy”. Wydała także dziewięć tomów wierszy – ostatnio Panama smile. Kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY. Felietonistka „Przeglądu” i „Rymsa”. Mieszka we Wrocławiu.


Poznaj program Festiwalu Europejski Poeta Wolności

Michał Rusinek dla dorosłych i dla dzieci. Warsztaty w ramach Europejskiego Poety Wolności

Powiązane projekty