Poezję można niespodziewanie odnaleźć np. na przystanku tramwajowym w ramach kampanii promującej Festiwal Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się 23 – 25 marca w Gdańsku. Instytut Kultury Miejskiej przygotował program wydarzeń, które pokazują poezję z wielu perspektyw. Obok spotkań autorskich z nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności odbędą się m.in.: debaty i konfrontacje literackie, krytyczne kwadranse, slam poetycki, wieczór czytania poezji, koncert i dyskusja muzyków o poezji oraz gala wręczenia Nagrody w reżyserii Wiktora Rubina. Pełen program dostępny jest na stronie: www.europejskipoetawolnosci.pl.

Jeszcze przed Festiwalem Europejski Poeta Wolności, tomy nominowanych do Nagrody twórców z Armenii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Finlandii, Holandii, Islandii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii można będzie kupić na Gdańskich Targach Książki, które odbędą się 16 – 18 marca w Filharmonii Bałtyckiej.

Bogaty program Festiwalu to m.in.: spotkania z nominowanymi do Nagrody twórcami i ich tłumaczami

23 marca od godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności rozmowy z Selimem Babullaoglu (Azerbejdżan) i Lindą Vilhjálmsdóttir (Islandia) poprowadzą Michał Nogaś i Jarosław Zalesiński.

24 marca od godz. 12.00 w Bibliotece pod Żółwiem o swojej poezji opowiedzą Dumitru Crudu (Mołdawia), Erkka Filander (Finlandia) i Tatev Chakhain (Armenia), a dyskusje moderować będą Justyna Sobolewska, Zofia Król i Leszek Szaruga.

25 marca od godz. 11.00 w galerii Pionova odbędą się spotkania z Alice Oswald (Wielka Brytania), Barbarą Kallą i Adamem Wiedemannem (tłumaczami holenderskiego poety Menno Wigmana) i Płamenem Dojnowem (Bułgaria). Rozmowami pokierują Szymon Kloska, Agnieszka Wolny-Hamkało oraz Piotr Śliwiński.


Pobierz program Festiwalu Europejski Poeta Wolności w PDF. 


Wydarzenia programowe rozpoczynają się już przedpołudniem, 23 marca na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie odbędą się spotkania z poetami sieci Versopolis, w tym z laureatką Nagrody EPW w roku 2014 – Dortą Jagić z Chorwacji. Piątkowy wieczór zakończy czytanie poezji w językach narodowych zaproszonych gości oraz koncert Pablopavo i Ludzi w B90 na terenach postoczniowych. Początek: godz. 20.00. Koncert jest biletowany. Bilety w cenie 25 zł (z Kartą do Kultury) i 35 zł  dostępne online oraz w dniu koncertu.

Ważnym elementem spotkań tłumaczy, krytyków, znawców literatury i czytelników są debaty

23 marca w Europejskim Centrum Solidarności o godz. 18.00 rozpocznie się debata Korzenie wolności, w której wezmą udział: Miljenko Jegrović, poeta, prozaik, publicysta, jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich, któremu uznanie przyniósł zbiór opowiadań o życiu w ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie Sarajevski Marlboro, Ilma Rakusa, szwajcarska poetka, pisarka, tłumaczka i poliglotka, Jarosław Mikołajewski, poeta, prozaik, dziennikarz i reportażysta, tłumacz z języka włoskiego i autor książki Wielki przypływ dotyczącej problemu uchodźstwa. Spotkanie moderuje Krzysztof Czyżewski, praktyk idei, poeta, eseista, współtwórca Ośrodka „Pogranicze sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze, która w marcu 2018 roku otrzymała Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Małgorzaty.

24 marca o godz. 10.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się współorganizowana z siecią Oracle Cultural Network, debata Wolność w kulturze / Freedo(o)m of Culture. W spotkaniu wezmą udział: Jean Pierre Deru (założyciel sieci ENCATC i ORACLE), Mary Ann DeVlieg (przewodnicząca grupy roboczej przy Komisji Unii Europejskiej zajmującej się sztuką, prawami człowieka i sprawiedliwością), Jan Klata (reżyser i dramaturg teatralny), Michał Merczyński (dyrektor Festiwalu MALTA w Poznaniu), Paweł Potoroczyn (do 2016 roku dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza) oraz Anda Rottenberg (kuratorka, historyczka i krytyczka sztuki). Popołudniu, 24 marca o godz. 17.30, w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się debata z muzykami – Brzmi sensownie. Agnieszka Szydłowska z Programu III Polskiego Radia porozmawia z Pawłem Sołtysem (Pablopavo), Grzegorzem Kwiatkowskim (Trupa Trupa) oraz Dorotą Masłowską o poezji w tekstach piosenek i wierszach, które inspirują współczesnych muzyków.

O tym, jak postrzega się polską poezję za granicą, co sprawia, że zdobywa ona czytelników w krajach tak kulturowo różnych jak Włochy, Stany Zjednoczone czy Chiny, w czym tkwi jej potencjał do przekraczania granic, i w jaki sposób kreować modę na wiersze z Polski opowiedzą – w rozmowie Tadeuszem Dąbrowskim – Marek Kazmierski, Michael Kruger i Beata Stasińska. Debata Zagranice polskiej poezji odbędzie się 25 marca o godz. 15.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

Najmłodsi również będą mieli swój czas podczas Festiwalu!

W sobotnie przedpołudnie, 24 marca o godz. 11.00 do sieni IKM zaprasza Jarosław Mikołajewski, który opowie o swojej książce Wędrówka Nabu. Przedstawia ona historię małego uchodźcy wędrującego dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom. Natomiast 25 marca o godz. 11.00 na rodzinną zabawę w poezję i prozę w IKM zaprasza Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie prezes fundacji jej imienia, autor książek dla dzieci. Wydarzenie przeznaczone jest dla rodziców z dziećmi w wieku 7–10 lat, obowiązują zapisy.

Nie zabraknie warsztatów dla dorosłych

Propozycją warsztatową dla osób dorosłych jest spotkanie z Michałem Rusinkiem, który 23 marca o godz. 16.00 przeprowadzi w IKM warsztaty Kolanko węża, czyli o metaforze nie tylko w poezji. Mają na celu zwrócenie uwagi na poetycką warstwę języka i jej zastosowanie w praktycznym dyskursie codziennym. Zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl.

Gala i Nominowani do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 

Festiwal zakończy się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 25 marca o godz. 20.00 galą wręczenia Nagrody Europejski Poeta Wolności w reżyserii Wiktora Rubina (Paszport POLITYKI 2014 w kategorii teatr). Poeta-laureat otrzyma statuetkę oraz 100 000 zł, jego tłumacz 20 000 zł. Wstęp na zaproszenia.

  • Tatev Chakhian (Armenia) za tom Dowód (nie)osobisty, tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski,
  • Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom „Nie ma kto pisać do pułkownika”, tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając,
  • Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom Sofia Berlin, tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka,
  • Erkka Filander (Finlandia) za tom Biała burza przebudzenia, tłum. Katarzyna Szal,
  • Menno Wigman (Holandia) za tom Na imię mi Legion, tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann,
  • Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom Wolność, tłum. Jacek Godek,
  • Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom Fałszywy Dymitr, tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas,
  • Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom Zapadać w jawę, tłum. Magda Heydel.

Materiały graficzne znajdują się na: http://ikm.gda.pl/info/dla-mediow/.

Patroni medialni: Tygodnik Powszechny, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24.pl, lubimyczytac.pl, Empik

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny poza koncertem Pablopavo i Ludziki (bilety 25/35 zł) oraz Galą wręczenia Nagrody Europejskiego Poety Wolności (wstęp na zaproszenia).


Michał Rusinek dla dorosłych i dla dzieci. Warsztaty w ramach Europejskiego Poety Wolności

Krytyczne kwadranse w ramach EPW. Kogo wysłuchamy?

Powiązane projekty