Nabu jest małym uchodźcą. Takim, jakich tysiące wędruje dziś do Europy, żeby znaleźć bezpieczny dom. Jakich tysiące tonie w Morzu Śródziemnym. Spotkanie z autorem poruszającej „Wędrówki Nabu” – Jarosławem Mikołajewskim – odbędzie się w sobotę, 24 marca w Instytucie Kultury Miejskiej o godz. 11:00. 

Wędrówka Nabu to poruszająca książeczka dla dzieci i dorosłych, napisana przez Jarosława Mikołajewskiego, zilustrowana przez Joannę Rusinek.

Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i pisarz, przypomina czytelnikom o śródziemnomorskim dramacie nie po raz pierwszy. W obszernym reportażu „Wielki przypływ” opisywał już m.in. rozmowy z mieszkańcami Lampedusy, włoskiej wyspy będącej często pierwszą przystanią dla łodzi wypełnionych uchodźcami. Tym razem autor opowiada poruszającą historię Nabu, dziewczynki pochodzącej z małej wioski zniszczonej w wyniku wojny. Gdy po krótkim czasie kolejny pożar niszczy nowe schronienie jej rodziny, Nabu postanawia wyruszyć „tam, gdzie nie płoną domy”.

To już trzecia książeczka, jaką z Joasią Rusinek napisaliśmy i narysowaliśmy dla wydawnictwa Austeria o sprawach z pozoru wyłącznie dorosłych. Kreska i Kropek opowiadała o tej pierwszej chwili, kiedy w małym człowieku przyjaźń przeradza się w miłość. Trzy pierścienie – o tym, jak pewien Żyd odpowiedział na pytanie, która religia jest najlepsza. Wędrówka Nabu jest książeczką o uchodźcach i o tym, jak bardzo ich życie zależy od nas – opowiada Jarosław Mikołajewski.


 

Poznaj program Festiwalu Europejski Poeta Wolności

Powiązane projekty