Otwarty IKM to program zachęcający mieszkańców Gdańska do realizowania swoich pomysłów na wydarzenia kulturalne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. W kwietniu odbędzie się recital skrzypcowy, warsztaty bębniarskie dla seniorów, warsztaty robienia witrażu i decupage czy przedstawienie teatralne dla dzieci. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, materiały zapewnione. Więcej na: www.otwarty.ikm.gda.pl

Program Otwarty IKM przeznaczony jest dla wszystkich osób, chcących zrealizować swój pomysł na wydarzenia kulturalne, kulturalno-edukacyjne i kulturalno-społeczne w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. Na zgłoszenia pomysłów na maj czekamy do 10. kwietnia.  Formularz i regulamin programu dostępny jest w zakładce aplikuj na stronie: http://otwarty.ikm.gda.pl/.

Program Otwarty IKM w kwietniu

13 kwietnia, godz. 19.00 – 20.30 | Kultura dla każdego w kameralnej przestrzeni Gdańska – recital skrzypcowy

Prezentacja utworów, których kompozytorami są m.in.: Jan Sebastian Bach; Henryk Wieniawski; Niccolò Paganini. Organizator: Beata Futyma-Suska, wykonanie: Kaya Kotarska, Adam Suski.

Czy słuchanie muzyki klasycznej jest nudne? Może warto dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju sztuki? Dlaczego będąc na koncercie odczuwamy więcej niż słuchając tej samej muzyki za pomocą multimediów? Dlaczego muzyka kameralna zachwycała pokolenia? Odpowiedzi między innymi na te pytania chce Państwu udzielić dwoje utalentowanych młodych wirtuozów skrzypiec: Kaya Kotarska (16 lat, sukcesy w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych) i Adam Suski (17 lat, koncertował w Danii, Royal Albert Hall w Londynie czy na festiwalu Wratislavia Cantans). Recital uzupełniony będzie prelekcją przybliżającą uczestnikom wydarzenia historię utworów: daty powstania, okoliczności, anegdoty na tematy utworów i kompozytorów oraz przedstawiającą publiczności młodych wykonawców i ich dorobek artystyczny.

16 kwietnia, godz. 18.00 – 20.00 | Warsztaty bębniarskie dla seniorów

Warsztaty gry na bębnach djembe, połączone z koncertem relaksacyjnym przy użyciu mis tybetańskich, gongu oraz innych instrumentów etnicznych. Organizator: Ewa Włodarczyk, Koło Nr 11 PZERiI z siedzibą „ Scena Muzyczna” Gdańsk prowadzenie: Pachamama Marta Cichocka, zapisy: ewawlodarczyk17@wp.pl.

Warsztat będzie krótką opowieścią dotyczącą historii oraz natury gry na bębnach djembe, o rytmie Djole oraz instrumentach na których będziemy grać. Na zakończenie uczestnicy położą się wygodnie na matach oraz oddadzą relaksowi przy akompaniamencie mis tybetańskich, gongu oraz innych instrumentów etnicznych – mówi prowadząca Marta Cichocka.

20 kwietnia, godz. 16.00 – 19.00 | Strefa sztuki – przystanek Starówka. Warsztaty witrażu

Organizator: Marek Średniawa, prowadzenie: Katarzyna Podhajska-Średniawa, zapisy: katarzyna@linedesign.pl.

Podczas warsztatu uczestnicy poznają tajniki witrażu (sposobów łączenia, technikę szklanej mozaiki, lutowanie ozdobne) przy niewielkiej pomocy instruktorki wykonają własnoręcznie witraż: w formie biżuterii czy zawieszki na okno, które zabiorą ze sobą do domu.

Zapraszamy na zajęcia osoby, które chcą doświadczyć gry światła, magii przezroczystych kolorów i poznać technikę pracy z kapryśnym materiałem jakim jest szkło – mówią organizatorzy.

23 kwietnia, godz. 16.00 – 18.00 | Warsztaty teatralne KAMISHIBAI – Poznaje legendy Gdańska

Organizator i prowadzenie: Marta Kłosowska; zapisy i informacje: marta.gutowskaa@gmail.com. Warsztaty dla dzieci w wieku 5-8 lat, które przybliżają uczestnikom świat teatrzyków w połączeniu z poznawaniem legend Gdańska.

Dzieci na warsztatach poznają krótką historię teatrzyków Kamishibai a następnie zobaczą dwie inscenizacje – Bajka o Wiśle oraz Szukając Marudka, o których porozmawiają z prowadząca. Pod okiem instruktorki uczestnicy warsztatu stworzą własny teatrzyk oraz podejmą próbę zilustrowania jednej legend o Gdańsku. Poznają legendę o Gdańskich lwach, papudze Heweliusza, Żabim Kruku oraz Stolemie.

Kamishibai – to w tłumaczeniu papierowy teatr, teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Określa się go jako technikę opowiadania, czytania, która wywodzi się z Japonii. Do przedstawienia wykorzystywane są plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniana skrzynka – która służy jako parawan do przedstawiania kolejnych ilustracji.

23 kwietnia, godz. 19.00 – 20.30 | Gramy razem. Wieczór z muzyką kameralną

Organizator: Międzywydziałowe Koło Muzyki Kameralnej,  Koło Naukowe Akordeonistów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
prowadzenie: Dominika Glapiak, Paweł Zagańczyk.

Gramy razem to wieczór z muzyką kameralną. Koncert pokaże, jak piękną formą muzykowania jest zespołowość, która kryje się pod terminem „kameralistyka”. Wspólne oddychanie, rozmowa dźwiękami, wspólna koncepcja, ale też wspólna improwizacja. Nie może was zabraknąć! – zachęcają organizatorzy.

Zagrają: Maria Świgost – obój miłosny, Małgorzata Grzywacz – rożek angielski,
Marcin Łukasik – obój, Nina Dmitrović – akordeon, Noel Dožić  – akordeon, Maciej Zimka – Triple point, Martyna Podolska – akordeon, Julianna An –  skrzypce, Barbara Kaszuba – skrzypce, Maciej Kacprzak – akordeon, Karol Sokołowski – wiolonczela, Marcin Kozioł – gitara, Małgorzata Wójcik – skrzypce, Roman Niczyparuk –  skrzypce, Aleksandra Bogdanowicz – altówka, Teresa Konczal – wiolonczela, Wojciech Ulanowski – akordeon, Urszula Cieślak – skrzypce.

Na początku 2018 roku z inicjatywy Międzywydziałowego Koła Muzyki Kameralnej oraz Koła Naukowego Akordeonistów gdańskiej Akademii Muzycznej powstał pomysł wspólnego koncertowania oraz zaprezentowania studenckiej kameralistyki szerszej publiczności. Studenci chcą wychodzić poza mury akademickie, by pokazać, jak wiele wspólnego mają dźwięki z komunikacją międzyludzką, jak wiele świata codziennego ukrywa się w tej sztuce i jak bliska może ona być dla współczesnego odbiorcy.

27 kwietnia, godz. 16.00 – 19.00 | Strefa sztuki przystanek Starówka. Warsztaty decupage

Warsztaty decupage, którym uczestnicy i uczestniczki ozdobią kubki, puszki czy osłonki na doniczkę. Organizator: Ewa Janikowska, prowadzenie: Iwona Rozbicka, zapisy: iwonarozbicka@op.pl.

Technika decoupage polega na zdobieniu odpowiednio przygotowanej powierzchni wzorem wyciętym z delikatnego papieru. – Jeśli chcemy nadać nowe wartości starym przedmiotom, przywrócić im utracone piękno, zmienić przedmioty codziennego użytku w dzieła sztuki dekoratywnej, wystarczy odrobina wyobraźni i kolorowe serwetki – mówi Iwona Rozbicka prowadząca warsztaty.

Dołącz do Organizatorów i uzyskaj wsparcie finansowe na realizację swojego projektu. Już dziś zgłoś się do programu Otwarty IKM!

www.otwarty.ikm.gda.pl  

Powiązane projekty