Wspólny piknik, grill w kameralnym gronie lub festyn dla całej dzielnicy – formy spędzania czasu w przyjaznym, sąsiedzkim gronie są różnorodne, tak jak gdańszczanie i gdańszczanki. Instytut Kultury Miejskiej oraz Miasto Gdańsk po raz 10. organizują Gdańskie Dni Sąsiadów – radosne święto sąsiedzkich więzi. Dołącz i Ty! Po zarejestrowaniu spotkania na stronie www.dnisasiadow.pl otrzymasz pakiet gadżetów pomocny w organizacji imprezy oraz 3. Urodzinową sąsiedzką książkę kucharską.

Gdańskie Dni Sąsiadów wpisują się w coroczne, dzielnicowe inicjatywy, ale często są również impulsem do rozpoczęcia nowych, sąsiedzkich spotkań czy akcji społecznych podejmowanych np. na rzecz wspólnych podwórek. – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. Dla wszystkich osób, które po zorganizowaniu wydarzenia podzielą się swoimi doświadczeniami z Gdańskich Dni Sąsiadów przewidzieliśmy nagrody – bony do hipermarketu ogrodniczo-budowlanego.

Osoby, instytucje i organizacje, które zgłoszą się do Gdańskich Dni Sąsiadów otrzymają darmowy pakiet startowy. Znajdują się w nim: poradnik „Jak zorganizować Dzień Sąsiada”, plakaty, zaproszenia, girlandy, koszulki, balony, kubeczki, talerzyki, torby, wizytówki, wydawnictwo „Urodzinowa sąsiedzka książka kucharska”, i gadżety dla najmłodszych sąsiadów i sąsiadek. Rejestracja spotkań odbywa się online od 7 maja: www.dnisasiadow.pl.

Gdzie zorganizować Dni Sąsiadów?

Spotkanie można zorganizować prawie wszędzie. W mieszkaniu, ogrodzie, na ulicy, boisku szkolnym czy w parku. Jeśli to pierwsze spotkanie w Twojej okolicy, lepiej zaplanować je we wspólnej przestrzeni, np. na podwórzu Waszego domu. Będzie to mniej onieśmielające dla osób, które jeszcze się nie znają. Jeżeli planujesz organizację imprezy w przestrzeni publicznej, uzyskaj zgodę w Zarządzie Dróg i Zieleni lub od właściciela terenu.

W jaki sposób zorganizować ciekawe wydarzenie w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów?

Sięgnijmy do doświadczeń sąsiadów i sąsiadek z 2017 roku. Może festyn, np. taki jak przy SP nr 45 na ul. Matki Polski we Wrzeszczu. – Festyn Rodzinny „Festiwal sztuki” to coroczne spotkanie społeczności lokalnej – uczniów, rodziców, nauczycieli, przyjaciół, sympatyków szkoły, sąsiadów. W programie były rozgrywki sportowe (mecz siatkówki, piłki nożnej), kalambury, konkurs na najsmaczniejsze ciasto, sztuka parzenia herbaty, ziołowe kompozycje sałatek i past, grill – mówi Izabela Posłuszny, organizatorka wydarzenia.

Mieszkańcy ulicy Jesionowej, która ucierpiała podczas powodzi w lipcu 2016 roku, postanowili znów ją ożywić. – Rozdaliśmy uczestnikom Dni Sąsiadów sadzonki kwiatów sezonowych, dzięki którym nasza ulica znów nabierze kolorów, stanie się bardziej przyjazna dla przechodniów – mówi Paulina Urbańska z Ruta Urban Garden, inicjatorka wydarzenia.

Pani Ewa Benke, organizowała Gdańskie Dni Sąsiadów w Śródmieściu po raz kolejny. – Nasze sąsiedzkie spotkania to wydarzenia wielopokoleniowe. Organizowaliśmy je zaraz po Dniu Dziecka, więc dominowały wspólne zabawy z dziećmi, które łączyły pokolenia: klasy, hula-hop, skakanie przez skakankę i gumę, zabawy na trzepaku. Nie zabrakło rozmów przy kawie, herbacie i domowych wypiekach.

IKM zaprasza na sąsiedzki podwieczorek 8 czerwca

Po raz ostatni Podwieczorek sąsiedzki odbędzie się w kamienicy przy ul. Długi Targ 39/40, ponieważ od listopada 2018 roku instytucja działać będzie w budynku Kunsztu Wodnego przy ul. Targ Rakowy 11. Zapraszamy od godz. 17:00.

Więcej informacji: http://ikm.gda.pl/info/nowy-ikm/.

 


Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk

       

Wydawnictwo Urodzinowej sąsiedzkiej książki kucharskiej wspiera GIWK 

Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Forum Gdańsk

Patroni medialni: www.trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda

Powiązane projekty