21 lipca, na Targu Węglowym, gdańszczanie i turyści obejrzą operę „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W internetowym głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl spektakl z włoskiego Teatro Lauro Rossi zdobył 30% głosów. – Inscenizację charakteryzuje minimalistyczna elegancja scenografii, piękna prostota stylizowanych kostiumów i skupienie się na relacji pomiędzy bohaterami – mówi Jerzy Snakowski, który na żywo będzie komentował letni pokaz opery organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej.

W głosowaniu oddano łącznie 812 głosów. Kolejne, za „Don Giovannim”, były: „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka – 22%, „Lohengrin” Richarda Wagnera – 21%, „Kawaler srebrnej róży” Richarda Straussa – 20% i „Mesjasz” George’a Frideric’a Handela – 7% głosów.

Don Giovanni to nikt inny jak Don Juan – libertyn, rozpustnik, anarchista i uwodziciel. Tyle, że Mozart pokazuje go nieco inaczej. Opera skupia się nie na jego kolejnych miłosnych podbojach, a raczej na wiecznej ucieczce przed ofiarami. Te śpiewające sopranami furie kochają go i nienawidzą jednocześnie. Chcą się mścić, bo zostały albo porzucone albo nie do końca zaspokojone. Ale przede wszystkim ścigają go po to, by być bliżej niego. Jednak Don Giovanni nie zamierza smakować czegoś, czego już próbował. Szuka coraz to nowych doznań, by w finale wpaść w ramiona śmierci, która okazuje się być… mężczyzną. Spośród wykonawców na plan pierwszy wysuwa się wykonawca partii Don Giovanniego – Ildebrando D’Arcangel, znakomity wokalnie, aktorsko, energiczny i co w tej roli istotne – przystojny – opowiada o operze Jerzy Snakowski.

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta – Jerzego Snakowskiego oraz zaproszonego gościa specjalnego. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz dziewiąty.

Partnerem wydarzenia jest Opera Bałtycka w Gdańsku, która zaprosi dzieci i młodzież na specjalne warsztaty teatralne związane z tematyką oper prezentowanych w tegorocznej edycji wydarzenia oraz do poznania Opery od kulis.

 

„Don Giovanni”, Wolfgang Amadeusz Mozart, spektakl z 2011 roku. Czas trwania: 2 godz. 54 min.
Spektakl: Sferisterio Opera Festival, Teatro Lauro Rossi, Macerata 2011 (Włochy)
Reżyseria: Pier Luigi Pizzi, dyrygent: Riccardo Frizza, muzycy: Chór i orkiestra teatru La Fenice (Orchestra e Coro del TeatroLa Fenice). W rolach głównych: Don Giovanni – Ildebrando D’Arcangelo Leporello – Andrea Concetti, Il Commendatore – Enrico Giuseppe Iori, Donna Anna – Myrtò Papatanasiu, Don Ottavio – Marlin Miller, Donna Elvira – Carmela Remigio, Zerlina – Manuela Bisceglie, Masetto – William Corrò

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patronat medialny: www.trojmiasto.pl

Powiązane projekty