Operowa podróż z Bregencji do Gdańska, czyli – jak co lato – znane dzieło operowe we wspaniałym wykonaniu na jeden wieczór rozgości się w przestrzeni miasta. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na „Operę w mieście”, którą zaprezentujemy na wielkim ekranie w amfiteatrze Parku Oruńskiego.
Coroczne projekcje słynnych oper „pod chmurką” wpisały się na stałe do letniego programu Instytutu Kultury Miejskiej i cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie zasiadają przed ogromnym ekranem, by oglądać operę i słuchać komentarza na żywo w wykonaniu operowych ekspertów.
Pierwsze dwie edycje opery na Targu Węglowym były realizowane w ramach europejskiego projektu Viva Europa. W 2012 roku, pomimo zawieszenia projektu, Instytut Kultury Miejskiej zdecydował się na kontynuację plenerowych pokazów oper, które trwają do dziś i co roku przyciągają do centrum miasta tłumy. W tym roku spotykamy się już po raz jedenasty!
Tym razem podczas plenerowego pokazu zobaczymy „Rigoletta” Giuseppe Verdiego (reż. Philipp Stölzl) – inscenizacja miała premierę w 2019 roku i przygotowana została specjalnie na potrzeby Festiwalu Bregenckiego. To wielkie operowe wydarzenie, podczas którego wybitni reżyserzy prezentują na scenie wzniesionej na Jeziorze Bodeńskim wyjątkowe inscenizacje dzieł operowych realizowanych z towarzyszeniem orkiestry Filharmoników Wiedeńskich.
Pokaz na żywo komentować będą operowy ekspert Jerzy Snakowski i śpiewaczka Jolanta Wagner.
– Scena wybudowana na Jeziorze Bodeńskim prowokuje do tworzenia szalonych inscenizacji. Nieograniczona kulisami wyobraźnia reżyserów kreuje gigantyczne spektakle, które dowodzą, że opera jest teatrem szalonym. „Rigoletto” świetnie wpisuje się w tę konwencję. To niepokojąca opowieść z pogranicza jawy i koszmaru. Historia krzywdzącej miłości i przestroga dla nadopiekuńczych rodziców. Garbaty i złośliwy błazen Rigoletto ukrywa przed światem swoją tajemnicę – córkę Gildę. A jest przed czym i przed kim ją strzec: Rigoletto służy zdemoralizowanemu, choć czarującemu Księciu, który twierdzi, że kobiety są zmienne i dlatego warto im odpłacać pięknym za nadobne. Czyli zdradzać je, nim one zdradzą pierwsze. W jego erotyczne szpony wpada Gilda, a jej ojciec planuje krwawą zemstę. Tę historię, godną filmów Tarantina, Verdi przyoblekł w mistrzowską muzykę. Wspaniale buduje ona napięcie, tworzy wiarygodne portrety psychologiczne katów i ofiar, a gdy trzeba – po prostu pieści ucho śpiewną melodią. – opowiada Jerzy Snakowski.
Opera uwolniona – minirecitale w przestrzeni miejskiej
Tuż przed pokazem, o godz. 17.00 w altanie Parku Oruńskiego odbędzie się recital arii operowych „Opera uwolniona”. Znane arie wykona Jolanta Wagner przy akompaniamencie Kwartetu Opera. Recital poprowadzi Jerzy Snakowski.
Bezpłatne wejściówki na wydarzenie zarezerwować można za pośrednictwem serwisu Evenea (https://app.evenea.pl/event/rigoletto) lub odebrać w siedzibie IKM (Długi Targ 39/40, Gdańsk).
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Patnerzy: Miasto Gdańsk, trójmiasto.pl, GAK Stacja Orunia
Anna Jankowska
Koordynuje projekty związane z Miastem m.in Miejsca i ODCINKI.