Już od 10 lat mieszkańcy aktywnie włączają się w Gdańskie Dni Sąsiadów. Jubileuszowa edycja spotkań rusza 25 maja i potrwa do 30 czerwca. Jak zorganizować piknik, grill czy festyn na swoim podwórku? Wystarczy zarejestrować spotkanie na stronie www.dnisasiadow.pl, odebrać z Instytutu Kultury Miejskiej pakiet z plakatami, zaproszeniami, serwetkami, kubeczkami, balonami, girlandami i innymi praktycznymi gadżetami i… Zaprosić sąsiadów. To nie koniec! Relacje zdjęciowe przesłane po wydarzeniu zostaną nagrodzone bonami podarunkowymi do marketów ogrodniczo-budowlanych.

Gdańskie Dni Sąsiadów to święto mieszkańców, ich dzielnic, wspólnot mieszkaniowych, podwórek. To pretekst by poznać swoich sąsiadów i sąsiadki. Wspólna organizacja wydarzenia buduje sąsiedzkie więzi, integruje i daje impuls do dalszych inicjatyw związanych z najbliższą okolicą.

W przygotowaniu spotkań pomaga pakiet z gadżetami przygotowany przez Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk. Znajdują się w nim: plakaty z miejscem na opis wydarzenia, naklejki, które pomogą w poznaniu swoich imion, małe zaproszenia, które można wrzucić do skrzynek pocztowych, folder z poradami „Jak zorganizować Gdańskie Dni Sąsiadów”, girlandy i balony do ozdoby miejsca sąsiedzkiego pikniku,  talerze, serwetki i papierowe kubki na wspólny stół, koszulki, torba płócienna, czapeczki urodzinowe oraz zmywalne tatuaże.

Pakiet otrzymuje każdy organizator Gdańskich Dni Sąsiadów razem z Urodzinową sąsiedzką książką kucharską, w której znajdują się przepisy zgłoszone przez osoby organizujące spotkania w poprzednich latach. Piękne gadżety zaprojektowała dr Anita Wasik, prowadząca Pracownię Projektowania dla Kultury Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

fot. Monika Serafin

Spotkania, które muszą się odbyć między 25 maja a 30 czerwca, należy rejestrować na stronie www.dnisasiadow.pl. Pakiety gadżetów Gdańskich Dni Sąsiadów można odbierać w Instytucie Kultury Miejskiej od godz. 11.30 do 17.00 od poniedziałku do piątku od 21 maja do 30 czerwca lub do wyczerpania zapasów.

W Gdańskich Dniach Sąsiadów w roku 2017 wzięło udział 15 000 osób. Odbyło się 181 spotkań, a najbardziej aktywnymi dzielnicami były: Wrzeszcz (22), Śródmieście (16), Siedlce (14), Chełm (13), Łostowice z Ujeściskiem (11) oraz Osowa (8).

IKM zaprasza na sąsiedzki podwieczorek 8 czerwca o godz. 18.00. Po raz ostatni odbędzie się w kamienicy przy ul. Długi Targ 39/40, ponieważ od listopada 2018 roku instytucja działać będzie w budynku Kunsztu Wodnego przy ul. Targ Rakowy 11. Więcej informacji: http://ikm.gda.pl/info/nowy-ikm/.

Konferencja prasowa Gdańskich Dni Sąsiadów odbędzie się 30 maja o godz. 12.00.


Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk

Wydawnictwo Urodzinowej sąsiedzkiej książki kucharskiej wspiera: GIWK

Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Forum Gdańsk

Patroni medialni: www.trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda

Powiązane projekty