Instytut Kultury Miejskiej wspiera osoby zajmujące się kulturą i sztuką w rozwoju zawodowym przez programy takie, jak KaWa – Kulturalna Wymiana, Kultura Spotyka Biznes, Akademia Nowych Mediów czy Akademia Active Citizens. W listopadzie startuje program wsparcia rozwoju zawodowego artystów przez warsztaty i konsultacje indywidualne z ekspertami z różnych dziedzin: prawa, finansów, czy dotyczące kompetencji miękkich – na początek- współpracy z Sopockim Domem Aukcyjnym. Najbliższe spotkania: 13, 14 i 15 listopada.

ZAIKS (i nie tylko) bez tajemnic, 13 listopada (zapisy)

Jak zostać członkiem takiej organizacji? W jakim celu? Kiedy i ile należy zapłacić wykorzystując materiały objęte przez ZAIKS ochroną praw autorskich? Jak i jaką umowę podpisać z ZAIKS-em?

– Większość tych problemów postaramy się rozwiązać wspólnie z Tomaszem Palakiem – prawnikiem z firmy Profit Plus, który prowadzi też bloga www.tomaszpalak.pl. Zainteresowane tematem osoby znajdą tam m.in. wywiad z pierwszym fryzjerem w Polsce, który wygrał sprawę z ZAIKS-em. 

mówi Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Z bezpłatnych konsultacji, które odbędą się 13 listopada w Instytucie Kultury Miejskiej, mogą skorzystać artyści i twórcy (także studenci) oraz organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

Zapisy prowadzone są online na https://zaiks.evenea.pl/ i trwają do 6 listopada. Każda osoba przez godzinę będzie miała eksperta do dyspozycji. W zgłoszeniu należy krótko opisać temat czy pytania do konsultacji. Każda z zapisanych osób otrzyma e-mail potwierdzający spotkanie.

Konsultacje z zakresu praw autorskich, 14 listopada (zapisy)

– ZAIKS i inne organizacje, których celem jest ochrona praw autorskich mogą wydawać się zarówno artystom jak i organizatorom wydarzeń kulturalnych skomplikowanymi machinami.  Multum formalności i wątpliwości, wszak „Sztuka jest po to, by niepokoić. Wiedza umacnia”, jak pisał Georges Braque. W trakcie konsultacji będziemy łagodzić niepokoje sztuki i kultury umacniając wiedzę prawną twórców i organizatorów.

zapowiada Brylowska.

Prawnicy z Kancelarii Prawnej K&S szczególnie zwrócą uwagę na następujące sytuacje: nieprzeczytania podpisanej umowy do końca, zapisów w umowach, przekazywania praw autorskich i udzielania licencji, różnego rodzaju typy umów, które można zaproponować  wykonawcy, współpracownikowi przy organizowaniu wydarzeń.

Z bezpłatnych konsultacji, które odbędą się 14 listopada w IKM, mogą skorzystać artyści i twórcy (także studenci) oraz organizatorzy wydarzeń kulturalnych.

Zapisy prowadzone są online na https://prawoikm.evenea.pl/ i trwają do 7 listopada. Każda osoba przez godzinę będzie miała eksperta do dyspozycji. W zgłoszeniu należy krótko opisać temat czy pytania do konsultacji. Każda z zapisanych osób otrzyma e-mail potwierdzający spotkanie. W przypadku konsultacji konkretnych umów, organizatorzy proszą o przyniesienie kopii na dowolnym nośniku (papier, tablet, komputer).

Rynek sztuki dla młodych twórców – spotkanie z Dilanem Abdullą, specjalistą zajmującym się sztuką najnowszą w Sopockim Domu Aukcyjnym, 15 listopada godz. 16.00-17.00. (Spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych.)

– Podczas spotkania przybliżę problematykę rynku sztuki z perspektywy artystów rozpoczynających swoją historię zawodową. Skoncentruję się na ogólnym zarysie, opisie rynku sztuki w Polsce oraz różnych możliwościach debiutu na nim. Z chęcią odpowiem na pytania dotyczące strony organizacyjnej wejścia w obieg sztuki w Polsce.

mówi Dilan Abdulla. 

Dilan Abdulla (ur. 1987) – z wykształcenia historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2013 roku specjalista zajmujący się sztuką najnowszą w Sopockim Domu Aukcyjnym (wcześniej prowadził własną internetową galerię sztuki). Dotychczas przygotował ok. 50 aukcji i był kuratorem kilku wystaw indywidualnych. Do jego zadań należy kierowanie współpracą z artystami, innymi galeriami oraz doradztwo artystyczne. Prywatnie aktywny artysta malarz, wystawiający prace w galeriach oraz na aukcjach sztuki w Polsce.

Jak rozwinąć swoją karierę artystyczną? Wypełnij ankietę i pomóż nam dopasować program wsparcia do potrzeb środowiska.

IKM zbiera informacje na temat stylu i specyfiki pracy w kulturze. Ankieta online dla artystów i artystek, edukatorów i edukatorek, animatorów i animatorek i producentów i producentek kultury oraz przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich kreatywnych zawodów znajduje się na: http://ikm.gda.pl/2018/10/22/badanieartystow/.

Powiązane projekty