Serdecznie zapraszamy osoby działające w pomorskich organizacjach pozarządowych, lokalnych aktywistów, aktywistki na warsztaty w ramach Akademii Aktywnej Społeczności:

Kształtna litera – jak notować, by inni nas odczytali 7-8 grudnia 2019 (sobota-niedziela), godziny 10.00-17.00 (sobota) i 10.00-15.00 (niedziela) w Gdańsku

Zapisy odbywają się przy pomocy formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ. Formularz należy odesłać do 24.11.2019 r. na adres anna.urbanczyk@ikm.gda.pl  lub w formie papierowej dostarczyć pod adres:

Anna Urbańczyk
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Numer faxu: 58 760 72 15

Liczba miejsc jest ograniczona do 15 osób. Potwierdzenie udziału w warsztatach  osoby zakwalifikowane otrzymają do dnia 26.11.2019 r.

Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy!

Celem szkolenia jest wskazanie metod czytelnego i jasnego notowania na flipchartach, opisywania dokumentów, wykonywania notatek ze spotkań w taki sposób, aby z łatwością można je było odczytywać.
Coraz częściej prezentacje power point okazują się niewystarczające podczas szkoleń i warsztatów – uniemożliwiają interaktywne działanie, ograniczają możliwość ingerencji osób uczestniczących w treść szkolenia. Są odtwórcze, a nie twórcze. Ogromną popularność zyskuje natomiast powrót do notowania odręcznego na dużych planszach (np. flipchartach) wzbogaconego o schematyczne, pełne emocji obrazy i ikony.
Taki sposób prezentacji jest w pełni interaktywny, uczestniczki i uczestnicy spotkań mogą ingerować w treść prezentacji i ją aktywnie współtworzyć, a dodatkowo – taki sposób prezentacji ułatwia zapamiętywanie przekazywanych informacji.

Niestety – notowanie w taki sposób wymaga wykorzystania sztuki, z którą nie wszyscy są do końca zaprzyjaźnieni – pisania odręcznego.

Podczas warsztatów będziemy mieć okazję poznać dwa style pisma, które idealnie sprawdzą się nie tylko na dużym formacie, podczas prelekcji czy prezentacji. Nabyte umiejętności będzie można wykorzystać w codziennym życiu – przy opisie dokumentów czy prywatnych notatkach.

Metodologia

Zajęcia mają formę warsztatową. Krótki wstęp metodyczny i historyczny wprowadzi nas w bardzo ciekawy świat ludzkich znaków, jednak większość czasu poświęcona zostanie na  ćwiczenia pisania –  zarówno zwykłym ołówkiem, flamastrem, jak i grubym pisakiem w dużym formacie.

Poprzez ćwiczenia poznamy zasady notowania na flipcharcie, dowiemy się o metodach poprawiania pisma, przeanalizujemy nasze własne pismo, by wskazać obszary do poprawy.

Będziemy także eksperymentować – poszukiwać narzędzi, jakie można wykorzystać do pisania, aby nie dać się zaskoczyć brakiem flamastra. Poznamy także ćwiczenia pozwalające wykorzystać kaligrafię jako metodę do pracy nad poprawą pamięci i koncentracji oraz redukcji stresu.

Spodziewane efekty

Pisanie odręczne to czynność wymagająca długich ćwiczeń, by efekty były tak zachwycające, jak u profesjonalnych kaligrafów. Jesteśmy jednak przekonani, że w ciągu dwóch dni warsztatowych, uda nam się zdiagnozować największe trudności, jakie mamy w pisaniu na tablicy, rozpracować błędy czyniące nasze notatki nieczytelnymi, a także nauczymy jak można w prosty sposób tworzyć litery czytelne i przyjazne dla oka. Dodatkowo poznamy sposoby redukcji poziomu stresu oraz poprawy pamięci i koncentracji.

Każda z osób uczestniczących wykona swoją własną pracę, która pokaże, jak łatwo, przy wykorzystaniu poznanych sposobów, wykonać czytelną notatkę dla audytorium.  

Osoba prowadząca:

Agnieszka Węgrowska – z wykształcenia dziennikarka ekonomiczna i specjalista ds. marketingu i PR. Z zamiłowania i pasji – kaligrafka. Literami pasjonuje się od zawsze, od 7 lat praktykuje medytację poprzez kaligrafię. Jej pasja przekształciła się w pracę zawodową 5 lat temu. Projektuje logotypy, wykonuje kaligrafie na zamówienie osób prywatnych i instytucji, tworzy unikalne dekoracje z wykorzystaniem liter. Jej prace można podziwiać nie tylko na Instagramie czy Facebooku, ale także na wystawach kaligraficznych, jak choćby zeszłoroczna wystawa w Szczecinie, w Książnicy Pomorskiej. Swoją pasją dzieli się z innymi: od trzech lat organizuje Festiwal Kaligrafii – spotkanie miłośników pięknych liter w Poznaniu, którego jest pomysłodawczynią i za który odebrała statuetkę Pięknej Litery podczas Pen Show W Katowicach w 2018 roku. Takich statuetek polskim kaligrafom przyznano do tej pory jedynie trzy. AgaPisze, bo taki pseudonim Agnieszka Węgrowska przyjęła w mediach społecznościowych i pod taką marką tworzy, prowadzi także liczne warsztaty w całej Polsce – w Poznaniu, Warszawie, Gdyni, Pile, Katowicach, a także w mniejszych ośrodkach: Złotowie, Wałczu, Mosinie czy Trzciance.

Akademia Aktywnej Społeczności to projekt wzmacniający kompetencje organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów, aktywistek, edukatorów, edukatorek. W czasie warsztatów przewidziane są przerwy kawowe i wegański obiad – w sobotę.