Instytut Kultury Miejskiej przygotował wyjątkową publikację: dla mieszkańców i opowiadaną przez mieszkańców gdańskiej dzielnicy Siedlce. Opowieści wysłuchała i zebrała, w żywą narrację o ważnych dla ludzi miejscach i zdarzeniach, dziennikarka Agata Olszewska. Zapraszamy do pobrania publikacji.

„– Bez Siedlec nie ma życia – zaczyna Elżbieta Stolarek. Wie, co mówi, dzielnica odegrała w jej życiu ważną rolę. Tu po raz pierwszy spotkała swojego przyszłego męża.” To początek 32-stronicowej opowieści mieszkańców i mieszkanek o ich dzielnicy. O tym, jak żyło się na Siedlcach w latach 50-tych, 80-tych, o zmianach jakie tu zaszły oraz o aktualnych sprawach: radościach i niedogodnościach.

Publikacja „Siedlce” zamyka letni projekt Instytut Kultury Miejskiej Otwarty IKM na Siedlcach. – Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury zorganizowaliśmy pilotażowy program Otwarty IKM poza naszą siedzibą, w niemal bezpośrednim sąsiedztwie – na Siedlcach. Pojawiły się propozycje organizacji wydarzeń muzycznych, tanecznych, artystycznych, a także warsztatów ekologicznych i recyclingowych. Każdy wnioskodawca zaprosił do współpracy min. jednego partnera z dzielnicy – mówi Katarzyna Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej.

– Siedlce to dziwna dzielnica, która na dobrą sprawę składała się, i składa, z trzech ulic. W środku jest Kartuska – w dawnej Dolinie Potoku Siedleckiego; od południa towarzyszy jej Malczewskiego, a od północy pnie się Zakopiańska. Od nich odchodzą mniejsze uliczki. I to by było na tyle. Oczywiście jest to kwestia tego, jak zdefiniujemy Siedlce. Jako dzieciaki definiowaliśmy je dość szeroko – na przy- kład tzw. forty aż po Górę Gradową to były dla nas Siedlce – wspomina Władysław Zawistowski, jeden z bohaterów publikacji, mieszkaniec dzielnicy, obecnie Dyrektor Departamentu Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego.

Autorką publikacji jest Agata Olszewska – dziennikarka, prezenterka telewizyjna, recenzentka teatralna. Pracowała w Gazecie Wyborczej Trójmiasto. W TVP Gdańsk prowadziła program kulturalny Sztuki Piękne. Redaktorka działu kultura w Portalu Miasta Gdańska gdansk.pl. Można ją usłyszeć na antenie Radia Gdańsk w audycji Kulturalny Tygiel. Rodowita sopocianka.

W programie Otwarty IKM mieszkańcy Gdańska mogą zgłaszać swoje pomysły na działania kulturalne i społeczno-kulturalne w przestrzeni Instytutu Kultury Miejskiej. Najbliższy nabór nowych projektów zostanie ogłoszony w styczniu 2020. Zapraszamy na www.otwarty.ikm.gda.pl.

Powiązane projekty