Hiszpania potrafiła zrzucić bagaż historii, stać się przykładem sukcesu gospodarczego. Potem z dnia na dzień zmieniła się jednak w „chorego człowieka Europy”. Powróciły nierozwiązane konflikty z przeszłości, pytania o cenę rozwoju, o gigantyczny skok, który okazał się prowadzić ku kryzysowi.
W styczniowym spotkaniu udział wezmą:
Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, autorka książek „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” i „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka dziennikarskich nagród „Zielonej Gruszki” i „Za różnorod-nością, przeciw dyskryminacji”. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.
Aleksandra Lipczak – dziennikarka, reporterka, autorka książki „Ludzie z Placu Słońca” (Dowody na Istnienie, 2017) – zbioru reportaży o współczesnej Hiszpanii, dla których punktem wyjścia jest kryzys ekonomiczny. Książka była nominowana do Na-grody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Przez sześć lat mieszkała w Barcelonie, a ostatnio przez cztery miesiące w Andaluzji. Obecnie pracuje nad książką o islamskiej przeszłości Hiszpanii i jej dzisiejszych echach.
Prowadzenie: Joanna Wiśniowska – dziennikarka współpracująca z „Gazetą Wyborczą Trójmiasto”, „Wysokimi Obcasami”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Krytyką Poli-tyczną”.
Non-fiction w IKM to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. Od grudnia do maja w Instytucie Kultury Miejskiej można spotkać się i porozmawiać z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction, którzy są naszymi przewodnikami po reporterskim świecie, poznajemy kulisy ich pracy, zgłębiamy najbardziej intrygujące tematy. Są to tematy przekrojowe, a książki i reportaże są jedynie punktem wyjścia.