Jak poruszyć lokalną społeczność? Do jakich działań zaprosić? Jak odnaleźć połączenie sektora edukacji i kultury? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza animatorów i edukatorów działających na terenie województwa pomorskiego do kolejnej edycji konkursu „Bardzo Młoda Kultura 2020 – Pomorskie”, którego celem jest wzmacnianie edukacji kulturowej w województwie pomorskim. Zgłoszenia trwają od 3 lutego do 6 marca 2020 roku. Łączna pula funduszy w konkursie to 72 000 zł brutto. Szczegóły i regulamin konkursu znajdują się na stronie. www.sieckultury.pl

Spektakle teatralne, warsztaty komiksów połączone z filozofowaniem, integracyjne pikniki, nauka regionalnych haftów połączona z prelekcjami czy wyjątkowa publikacja o emocjach – to niektóre z efektów działań poprzednich edycji konkursu „Bardzo Młoda Kultura” – programu Narodowego Centrum Kultury, którego regionalnym operatorem w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej. W poprzednich edycjach konkursu z dofinansowań skorzystali organizatorzy i partnerzy z m.in. Luzina, Subkowych, Główczyc, Chojnic, Czarnej Dąbrówki, Słupska, Gdańska, Wejherowa, Człuchowa. 

– Zdobyliśmy finansowanie z Narodowego Centrum Kultury na kolejne trzy lata prowadzenia programu „Bardzo Młoda Kultura”. Na działania związane z programem w latach 2019-2021 otrzymaliśmy łączną kwotę 355 000 zł – mówi Agata Andrasiak-Czarnecka z Instytutu Kultury Miejskiej. – „Bardzo Młoda Kultura” to budowanie mostów pomiędzy sektorami kultury i edukacji, wzmacnianie i integrowanie lokalnej społeczności, rozwijanie sieci współpracy. Dostarczamy animatorom i edukatorom narzędzia i środki finansowe do rozwijania pomysłów na działania kulturalne w swoich miejscowościach – dodaje Andrasiak-Czarnecka. 

W wyniku naboru wybranych zostanie od 7 do 9 projektów, w tym „małe” dla początkujących wnioskodawców i „duże” dla doświadczonych realizatorów. Kwota przeznaczona na realizację „małych” projektów to maksymalnie 6000 zł brutto, w przypadku „dużych” projektów kwota ta wynosi maksymalnie 12000 zł brutto. Łączna kwota przeznaczona na konkurs Bardzo Młoda Kultura w 2020 roku to 72 000 zł brutto. 

– W obecnej edycji konkursu szczególnie premiowane będą działania realizowane na południowym zachodzie oraz wschodzie województwa pomorskiego, głównie myślimy o zaktywizowaniu Żuław i Mierzei Wiślanej. Maksymalnie dwa ze zwycięskich projektów mogą odbyć się na terenie Gdańska, priorytetowe są dla nas dzielnice wymagające stworzenia, udoskonalenia albo rozwoju oferty edukacyjno-kulturowej, bądź te o utrudnionym dostępie do kultury i edukacji – dodaje Agata Andrasiak-Czarnecka. 

Konkurs „Bardzo Młoda Kultura 2020 – Pomorskie” krok po kroku

  1. Spotkania informacyjne w województwie pomorskim 

Odbędzie się kilka spotkań informacyjnych w różnych częściach województwa. Skierowane są do osób zajmujących się edukacją kulturową indywidualnie, w grupach nieformalnych, w instytucjach czy organizacjach pozarządowych. IKM w szczególności zaprasza nauczycieli, pracowników domów kultury, bibliotek, teatrów, muzeów, edukatorów i animatorów kultury.

  • 5 lutego, godz. 17.00 Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, ul. Kopernika 17. 
  • 7 lutego, godz. 16.00 Gminny Ośrodek Kultury, ul. Szkolna 1, 77-140 Kołczygłowy
  • 10 lutego, godz. 17.00 Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie, ul. Kościuszki 54. 

    2. Obowiązkowe szkolenia przed złożeniem wniosku

Program zakłada przygotowanie osób wnioskujących o dofinansowanie do prowadzenia projektów. Obowiązkowo należy wziąć udział w jednym szkoleniu, do wyboru są trzy terminy: 12-13 lutego lub 28-29 lutego lub 13-14 marca. Spotkania poprowadzą Anna Łebek-Obrycka oraz Małgorzata Woźna. Prowadzące skupią się na mikrodziałaniach, solidarności, zmianie społecznej i partnerstwach. Informacje o szkoleniach oraz formularz zapisów znajduje się na www.sieckultury.pl

  • 3. Składanie wniosków konkursowych

Pomysły na działania z zakresu edukacji kulturowej muszą być złożone przez minimum dwóch partnerów: jednego z sektora edukacji i jednego z sektora kultury. Wnioski należy składać do 31 marca 2020, do godz. 17.00 mailowo na adres:  monika.leszczynska@ikm.gda.pl lub w wersji papierowej na adres: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80 – 830 Gdańsk. Na tym etapie nie są wymagane podpisy wnioskodawców. 

  • 4. Ogłoszenie wyników odbędzie się 8 kwietnia na stronie www.sieckultury.ikm.gda.pl
  • 5. Udział w warsztacie dla zakwalifikowanych wnioskodawców

18 kwietnia 2020 roku odbędzie się warsztat dla osób, które otrzymały dofinansowanie. 

O ewaluacji partycypacyjnej, uważności i etnografii sensorycznej opowie Katarzyna Wala. 

  • 6. Realizacja działań konkursowych 

Realizacja działań zaplanowanych w projekcie oraz ich finansowanie, musi odbyć się w terminie od 29 kwietnia do 23 października 2020 roku.

Instytut Kultury Miejskiej otrzymał z Narodowego Centrum Kultury środki na kolejne trzy lata (2019-2021) sieciowania edukacji i kultury w Gdańsku i regionie. Działania projektu IKM Sieć Kultury są kontynuowane w ramach programu NCK Bardzo Młoda Kultura. 

Powiązane projekty