21 marca jest Międzynarodowym Dniem Poezji. Co dwa lata, w okolicach tej daty, Instytut Kultury Miejskiej organizuje Festiwal Europejski Poeta Wolności. W 2020 roku, z powodu zagrożenia epidemicznego, wydarzenie zostało przeniesione na 18-21 czerwca. – Zachęcamy by zostać w domu, czytać poezję i wziąć udział w konkursie #poezjawdomu. Do wygrania 5 zestawów tomów twórców nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 i wraz z poetycką torbą ekologiczną – opowiada Ana Matusevic z Instytutu Kultury Miejskiej.  

Działania kulturalne w ostatnim czasie masowo przenoszą się do Internetu oraz do domów. W tygodniu 16.03-22.03 cały Gdańsk miał żyć poezją, Festiwalem Europejski Poeta Wolności, spotkaniami z gośćmi z Malty, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Luksemburga, Litwy, Łotwy, Niemiec, Niderlandów, Turcji… Jednak w obecnej sytuacji Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do czytania poezji w domu i wzięcia udział w wirtualnej zabawie poetyckiej.  

– Akcja #poezjawdomu to wyjątkowa odsłona #poezjiwmieście. Wiosną mieliśmy kontynuować niestandardową promocję utworów poetyckich w przestrzeni publicznej i kawiarniach. Sytuacja zmusiła nas do przeniesienia festiwalu Europejski Poeta Wolności oraz wielu towarzyszących mu atrakcji na czerwiec. Dlatego dziś proponujemy akcję #poezjawdomu! – opowiada Ana Matusevic z IKM.  

To nie jedyny akcent poetycki przygotowany przez IKM. Przez cały tydzień na Facebooku Europejskiego Poety Wolności oraz Instagramie Instytutu Kultury Miejskiej publikowane będą artykuły, podcasty, nagrania rozmów oraz tomy poezji do pobrania online. Zostańmy w domu i czytajmy poezję wiosną!  


Akcja #poezjawdomu. Jak dołączyć? Co należy zrobić?  

  1. Zrób zdjęcie lub nagraj film, na którym czytasz swoją ulubioną poezję.  
  2. Udostępnij materiał na Facebooku lub Instagramie z hasztagiem #poezjawdomu albo wrzuć na swoje instastory oznaczając profil Instytutu Kultury Miejskiej (@ikm_gdansk).  
  3. Spośród opublikowanych zdjęć i filmików wybierzemy 5 najciekawszych i najbardziej pomysłowych, które nagrodzimy zestawem przepięknie wydanych tomów Europejski Poeta Wolności 2020.  
  4. Akcja trwa od 16 do 29 marca 2020.  

Powiązane projekty