Jak nie dać się fake newsom? 3 kwietnia o 12.00 zapraszamy na webinar z fact checkerem – Wiktorem Nowakiem, redaktorem naczelnym portalu www.demagog.org.pl i Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Demagog. Pokażemy wam, jak łatwo sprawdzić wiarygodność newsa, polecimy sprawdzone źródła wiedzy w aktualnej sytuacji, poradzimy, co możecie zrobić z informacją, którą uważacie za fake. Spotkanie do obejrzenia będzie na kanale YouTube https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Łudzimy się, że dzięki dostępowi do internetu wszyscy mamy potrzebne wiadomości na wyciągnięcie ręki. Wierzymy, że dynamicznie zmieniające się prawa, zasady postępowania i regulaminy niemal od razu docierają do każdego z nas. Niestety, internet jest bardzo demokratyczny i wybiórczy. Tak jak docierają do nas wiadomości ważne i niezbędne, tak samo szybko rozprzestrzeniają się sztucznie generowane fake newsy. Tworzy się natłok informacji dotyczących epidemii, zaleceń, ograniczeń, sposobów zwalczania choroby, zasad postępowania, prawa, regulacji, regulaminów.  

Nic dziwnego, że trudno jest zorientować się, kogo słuchać i komu przyznać rację. Możemy poczuć się bezradni. Jednocześnie to właśnie teraz wiarygodne informacje są na wagę złota, a umiejętność ich weryfikacji można z czystym sumieniem nazwać sprawą życia i śmierci.   

Prowadzący:

Wiktor Nowak – Prawnik, szkoleniowiec, aktywista organizacji pozarządowych, koordynator projektów. W przeszłości redaktor naczelny portalu demagog.org.pl i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Demagog. Były koordynator projektu Akademia Fact-Checkingu. Obecnie koordynator projektów edukacyjnych w Fundacji Centrum Solidarności i ekspert ds. fake newsów Fundacji INDID. 

Powiązane projekty