Czy książkę można napisać w kilka dni, a nawet godzin? Formuła booksprintu pozwala na grupowe tworzenie publikacji na wybrany temat w krótki czasie. 25 maja warsztat booksprintowy w oparciu o „Rozmówki niemiecko-polskie Mikołaja Volckmara” poprowadzą dr Marta Jagielska-Bieszk i dr Grzegorz Stunża. Drugi temat, który proponuje Instytut Kultury Miejskiej to przenoszenie własnych, lub archiwalnych krojów pisma do postaci cyfrowej. Kroje pisma narysowane na kartkach, odnalezione w starych publikacjach czy folderach mogą otrzymać drugie życie online. Warsztat poprowadzi 27 maja Agnieszka Naplocha (The Awwwesomes).  

Booksprint. Maraton pisania inspirowany „Rozmówkami niemiecko-polskimi Mikołaja Volckmara” | 25 maja, godz. 10.00 – 15.00, obowiązują zapisy. Wydarzenie online. Prowadzenie: dr Marta Jagielska-Bieszk i dr Grzegorz Stunża 

– Najkrócej można powiedzieć, że booksprint to szybkie pisanie książki. Charakteryzuje go krótki czas realizacji, zaangażowana grupa ludzi oraz ściśle określony temat. Naszym są „Rozmówki niemiecko-polskie Mikołaja Volckmara”, które IKM wydał w 2019 w formie komiksu z rysunkami Marii Apoleiki. Teksty, które powstaną w trakcie booksprintu stworzą cykl artykułów pod wspólnym mianownikiem jakim są dzieła Mikołaja Volckmara. Niektóre zostaną poddane redakcji, korekcie oraz przetłumaczone na język niemiecki. Będą także punktem wyjścia do zorganizowania seminarium podsumowującego projekt Gdańska Gadka, który realizują seminarzyści dr Marty Jagielskiej-Bieszk na Uniwersytecie Gdańskim. – opowiada Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej.  

Jak dołączyć do booksprintu? Co będę robił? 

Booksprint jest częścią seminarium prowadzonego przez dr Martę Jagielską-Bieszk na Uniwersytecie Gdańskim. Uczestnicy pracują nad tekstem poszukując inspiracji, zbierają materiały, konsultują się wzajemnie na grupie Gdańska Gadka na Facebooku. To wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych do zanurzenia się w realiach języka XVII wiecznego Gdańska. Obowiązują zapisy: https://bit.ly/ZapisyBooksprint

Rozmówki Mikołaja Volckmara to fanstastyczne źródło wiedzy o historii miasta Gdańska, życiu codziennym jego mieszkańców, o językach obowiązujących w mieście. Jego zdigitalizowane egzemplarze to źródło do dalszych badań: nie tylko historycznych, ale i językoznawczych, translatorskich, etnograficznych, a także kaligrafii, fontów historycznych, mody, medycyny, obyczajów.  

Zdigitalizuj pismo i stwórz swój własny font. | Webinar 27 maja, godz. 17.00, kanał YouTube IKM. Prowadzenie: Agnieszka Naplocha.  

Marzy Ci się zdigitalizowanie własnego pisma? A może chcesz zdigitalizować krój z archiwalnych materiałów? Nie ma problemu! Potrzebna będzie karta papieru lub materiały źródłowe, które chcesz wykorzystać, kilka programów i odrobina zapału. Nie jest potrzebna wcześniejsza wiedza ani doświadczenie związane z projektowaniem.  

– Zaczniemy klasycznie – od kartki papieru i ołówka lub przygotowania materiałów archiwalnych, a potem przejdziemy do pracy komputerowej. Zwieńczeniem dzieła będzie przeniesienie wektorowych kształtów liter i wygenerowanie pliku, zwanego fontem. Taki font można potem zainstalować na dowolnym systemie i korzystać z niego w różnych programach graficznych czy edytorach tekstu – opowiada Agnieszka Naplocha z The Awwwesomes.   

Przed spotkaniem należy zainstalować kilka programów i aplikacji.  

  1. Bird Font – darmowy program dla niekomercyjnych projektów, 
  2. program do grafiki wektorowej np. Inkscape, Affinity Designer lub Adobe Illustrator,  
  3. aplikację na telefon Adobe Capture 

Spotkanie jest kontynuacją współpracy z mieszkańcami gdańskiej dzielnicy Nowy Port, z którymi chcemy przygotować społeczne archiwum dzielnicy w ramach realizacji programów Otwarty IKM i Urb Cultural Planning. Mimo, że w szczególności zapraszamy osoby z tej dzielnicy otwarte jest dla wszystkich! 

Powiązane projekty