W nowej formule, w innych formatach odbywają się projekty Bardzo Młodej Kultury 2020. W tym roku, to spotkania online, webinary, filmy…Organizatorzy i organizatorki doskonale odnaleźli się w Internecie. Powstały wideo-rozmowy o rycerskości (Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej), warsztaty artystyczne „Jestem kolorem” dla dzieci i młodzieży z Ośrodka Wychowawczo-opiekuńczego w Gdańsku „Dom nad Jasieniem”, powstał Dom Filmowy pełen wartościowych filmów i rozmów #ZostańwDomuFilmowym, uczestnicy z Nowego Dworu Gdańskiego stworzyli interaktywną grę, mieszkańcy Debrzna stworzyli online piosenkę, młodzież ze Słupska wzięła udział w warsztatach psychologicznych, a mieszkańcy Lisewca, Pręgowa, Buszkowa i Czapielska i Babich Dołów pracują nad filmem dokumentalnym opowiadającym o ziemi w ich okolicy.

„RilTok” realizowany przez Paulinę Pohl, Dom Filmowy i Fundację Inicjatyw Twórczych Fordewind w partnerstwie z Amerykańską Szkołą Podstawową w Gdyni oraz Stowarzyszeniem Educational Cha(lle)nge. 

RilTok to warsztaty kulturalne online. Wartościowe filmy były pretekstem do dyskusji z młodzieżą na ważne tematy: empatii, bohaterstwa, samotności. Wybór zagadnień dotyczył sytuacji spowodowanej czasem kwarantanny, przebywaniem w domach, w odosobnieniu. Każde spotkanie online jest podsumowane za pomocą grafik i materiałów, do których można wciąż sięgnąć. 

„My Ziemianie”, realizowany przez Kamilę Chomicz w partnerstwie z Barbarą Sołczyk (Biblioteka w Pręgowie).

We współpracy z mieszkańcami pięciu wsi: Lisewca, Pręgowa, Buszkowa i Czapielska oraz Babich Dołów Kamila Chomicz nagra krótki film dokumentalny, w którym mieszkańcy opowiedzą o ZIEMI w swojej okolicy. O jej zasobach (głównie wody), o jej eksploatacji np. poprzez działalność żwirowni oraz o tym jak można w przyszłości w sposób zrównoważony uprawiać ziemię np. poprzez tworzenie ogrodów przyjaznych zwierzętom, utrzymywanie stawków lub sadzenie drzew. Lokalnym komentarzem do nagranego filmu będą listy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pręgowie o wizji przyszłości. 

„Jesteśmy kolorem”, realizowany przez Fundację Q Sztuce w partnerstwie z Domem nad Jasieniem, Fundacją dla Rodziny „Ogniska Nadziei”, Stowarzyszeniem Dwie Strony Medalu oraz One Gallery. 

Projekt, ze względu na pandemię, częściowo odbywał się online (prowadzący nagrali film o założeniach projektu mający na celu poznanie wszystkich zaangażowanych osób), a następne warsztaty odbywały się już w Domu nad Jasieniem. Dzieci uczyły się o zdrowym, zrównoważonym stylu życia oraz równowadze w przyrodzie. Stworzyły m.in. poidełka dla owadów. Dodatkowo uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarnych, plastycznych, fotograficznych, doświadczeniach i eksperymentach chemicznych, to była świetna ZABAWA! 

„Słowa w ruch” realizowany prze Agnieszkę Zacharską ze Szkoły Podstawowej w Nowym Dworze Gdańskim w partnerstwie z Żuławskim Ośrodkiem Kultury.

Słowa w ruch były cyklem interdyscyplinarnych warsztatów dla młodzieży z Nowego Dworu Gdańskiego. Wzięli udział w zajęciach jogi na wesoło, pisania opowieści interaktywnej, zajęciach z języka angielskiego i spotkaniu z Mistrzem Baśni. Efektem całego cyklu zajęć będzie napisanie własnej baśni RPG przez uczestników i uczestniczki. 

Rycerskość w sieci” realizowany przez Jolantę Belcarz-Dzikowską z Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej w partnerstwie z Piotrem Podlewskim ze Szkoły Podstawowej w Sztumie, twórcą fanpage „Penetracje wokół Sztumu. 

Inauguracja projektu odbywał się w ramach Sztumskiej Nocy Muzeów w Internecie. Uczniowie nagrywali filmy, o tym czym jest dla nich rycerskość, na YouTube zamieszczone są wywiady z rekonstruktorami: o zasadach funkcjonowania grup, bezpieczeństwie i korzyściach płynących z tej niecodziennej pasji. Nie brakuje opowieści o roli zamku sztumskiego w życiu członków Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej oraz regułach rycerskich, na których można wzorować się i współcześnie. Zaangażowani w projekt uczniowie nagrali swoje filmy, tym jak widzą rycerskość w dobie Internetu. 

https://www.youtube.com/watch?v=egUJt2EGXhg

Działania projektowe można śledzić na: https://www.facebook.com/RycerzeSztumu/ oraz https://www.facebook.com/events/557724511610996/

„PROJEKT: #JA” realizowany przez Marię Pyrek z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku w partnerstwie V Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Słupsku. 

Projekt: Ja, to działanie, w którym młodzież nie tylko kreatywnie spędza czas, ale także poszerza swoją wiedzę dotyczącą współczesnej kultury. Podczas dwumiesięcznego kursu nastolatkowie nauczą się jak wyrażać siebie za pośrednictwem sztuki oraz przekonają się, że każdy niezależnie od umiejętności może zostać artystą. Część efektów będzie można zobaczyć na Tiktoku, a na całościowy rezultat w postaci filmu z warsztatów, organizatorzy zaproszą najpóźniej w połowie lipca. 

„Piosenka dobra na wszystko” realizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Debrznie. 

http://sieckultury.pl/2020/05/piosenka-dobra-na-wszystko/

W ramach projektu uczestnicy biorą udział w warsztatach wokalno-instrumentalnych przy użyciu nowoczesnych, dostępnych środków komunikacji online. Mieszkańcy Debrzna uczą się komponowania muzyki, pisania tekstów oraz doskonalenia umiejętności śpiewu, gry na ukulele, gitarze czy keyboardzie. Przeprowadzone warsztaty zakończą się stworzeniem i zarejestrowaniem utworu muzycznego przez uczestników projektu nawiązującego do obecnej sytuacji pandemicznej. Utwór będzie pozytywny i będzie miał na celu podniesienia morali lokalnego społeczeństwa. 

Powiązane projekty