Wraz ze zmianą warunków organizacji wydarzeń kulturalnych oraz ograniczeniami związanymi z poruszaniem się między krajami, całkowicie zmienia się formuła tegorocznego Festiwalu Europejski Poeta Wolności oraz Nagrody Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. 

– Nie spotkamy się w Gdańsku z nominowanymi do Nagrody z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy i Malty oraz ich tłumaczami. Wybrane spotkania festiwalowe oraz sylwetki poetów i poetek pokażemy w ciągu lata w różnych formatach i formułach – słuchowiska, animacji, wywiadów i innych działań online.

– mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. 

Do 31 lipca jury Nagrody w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk, wyłoni laureatów Nagrody Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Jej wręczenie odbędzie się w Gdańsku, w terminie dostosowanym do panujących na terenie Polski ograniczeń organizowania wydarzeń kulturalnych oraz po zniesieniu ograniczeń podróży międzynarodowych. Informacja o laureatach zostanie podana do publicznej wiadomości po obradach jury. 

Instytut Kultury Miejskiej, organizator Festiwalu Europejski Poeta Wolności, przygotował alternatywną formułę wydarzenia. Z poetami i tłumaczami nominowanymi do Nagrody zapoznamy się dzięki animacjom od studia Esyfloresy, o (do)Wolności z Anną Kałużą, w formie kwestionariuszy opracowanych graficznie, „porozmawiają” Jerzy Jarniewicz, Jagoda Szelc, Weronika Szczawińska i Julia Fiedorczuk. Adam Nalepa razem z Małgorzatą Fijas tworzą słuchowisko, w którym trójmiejscy aktorzy czytają wiersze z tomów nominowanych do Nagrody. W mediach literackich i kulturalnych ukażą się recenzje tomów, podcasty czy teksty i wywiady oparte o wypracowaną na marcową edycję festiwalu koncepcję wydarzeń. W przygotowaniu jest także antologia podsumowująca dwanaście lat serii wydawniczej Europejski Poeta Wolności. 

Festiwalowi zawsze towarzyszyło też pasmo Versopolis – prezentacja poetów i poetek skupionych w sieci festiwali literackich. W 2020 roku w Gdańsku mieli pojawić się: Samantha Barendson, Maarten Inghels, Helen Ivory i Jospeh Pedrals. Tegoroczna odsłona Versopolis w Gdańsku zamieniona jest w multimedia. Małgorzata „Tekla” Tekiel oraz Artur Rumiński przygotowali cztery kompozycje muzyczne, do których autorzy nagrywają swoje wiersze, a całość zostanie uzupełniona o wizualizacje. 

Treści dostępne będą na: http://europejskipoetawolnosci.pl/ https://www.facebook.com/europejskipoetawolnosci https://www.youtube.com/user/poetawolnosci/videos https://www.instagram.com/ikm_gdansk/ 

Tomy nominowane do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. 

  • „Gęsia skóra”, Darko Cvijetić (Bośnia i Hercegowina), przekład: Miłosz Waligórski; 
  • „Czarne boisko”, Balša Brković (Czarnogóra), przekład: Agnieszka Schreier; 
  • „Tobie wolno”, Zwiad Ratiani (Gruzja), przekład: Magda Nowakowska; 
  • „O równowadze”, Sinéad Morrissey (Irlandia), przekład: Magda Heydel; 
  • „Po trzęsieniu” Jean Portante (Luksemburg), przekład: Wawrzyniec Brzozowski; 
  • „Właśnie:” Agnė Žagrakalytė (Litwa), przekład: Agnieszka Rembiałkowska; 
  • „Wielkanoc”, Inga Gaile (Łotwa), przekład: Agnieszka Smarzewska; 
  • „Czterdzieści dni”, Antoine Cassar (Malta), przekład: Zuzanna Gawron. 

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności ma za zadanie wspierać i promować europejską poezję. W każdej edycji konkursu nominowani są poeci i autorzy z ośmiu europejskich państw. Nagroda w wysokości 100 000 zł wręczana jest wyróżnionemu przez Jury poecie oraz jego tłumaczowi, który otrzymuje 20 000 zł. 

Jury Nagrody: Krzysztof Czyżewski – przewodniczący, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk oraz niegłosujący sekretarz jury Andrzej Jagodziński. 

Tomy EPW 2020 można nabyć na stronie www.sklepikm.pl oraz w siedzibie IKM przy Długim Targu 39/40. Dostępne są także u dystrybutorów w księgarniach internetowych. Autorem projektów graficznych okładek jest Wojciech Kwiecień-Janikowski. 

— 

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności 2020 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk 

Patroni medialni: Książki. Magazyn do czytania, PISMO, Tygodnik Powszechny, TOK FM, Trójmiasto.pl, 8. Arkusz Odry, Kontent, Gazeta Wyborcza Trójmiasto 

Dotychczasowi laureaci i laureatki: 2010 – Uładzimir Arłow (Białoruś), 2012 – Durs Grünbein (Niemcy), 2014 – Dorta Jagić (Chorwacja), 2016 – Ana Blandiana (Rumunia), 2018 – Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia).

Więcej o Nagrodzie: www.europejskipoetawolnosci.pl/o-nagrodzie/ 

Wydanie tomów: Zwiada Ratianiego „Tobie wolno” oraz Darko Cvijeticia „Gęsia skóra” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Powiązane projekty