Szycie toreb z bannerów, zajęcia ceramiczne, których efektem będzie mural „Dzień dobry” umieszczony w rejonie ulicy Bliskiej, tworzenie lampionów z butelek i odpadów stolarskich, przygotowywanie kreatywnych kompostowników i grządek warzywnych, wakacyjne pocztówki i kolaże – to zajęcia, które przygotowała dla mieszkańców Nowego Portu Fundacja Mewka w ramach programu Otwarty IKM. Wydarzenia są realizowane jako pilotażowy program planowania kulturowego w miastach – Urb Cultural Planning, w którym bierze udział Instytut Kultury Miejskiej.

– Pomysł na „Pięć kolorów” wziął się̨ z naturalnego kontynuowania naszych działań animacyjno-kulturalnych w Nowym Porcie. Zauważyliśmy, że należy czerpać z czegoś, co jest dużym problem, np. śmieci i pokazać, że nawet w nich można znaleźć walory artystyczno-kreatywne. Naszym głównym założeniem jest zaangażowanie lokalnej społeczności, odczarowanie mitu niebezpiecznego Nowego Portu. Do współpracy projektowej zaprosiliśmy lokalny Dom na Skraju – opowiada Bartosz Zimniak, autor projektu oraz założyciel Mewki. Galerii Społecznie Zaangażowanej w Nowym Porcie.

Cykl warsztatów Otwarty IKM w Nowym Porcie, którego efektem będą wypracowane z mieszkańcami zmiany w najbliższym otoczeniu dzielnicy, są częścią programu Urb Cultural Planning. Program realizowany jest także w Rydze (Łotwa), Wilnie i Visaginas (Litwa), Pori (Finlandia), Kilonii (Niemcy) i Guldborgsund (Dania), a środki finansowe pochodzą z programu Unii Europejskiej INTERREG BSR.

Nazwa projektu „Pięć kolorów” to nawiązanie do kolorów pojemników na segregowane odpady, których używamy w Gdańsku. – Warsztaty, które w pośredni sposób nawiązują do tematyki ekologii i recyclingu są pretekstem do rozmowy o przestrzeni dzielnicy, czy kilku ulic. To pomysł na wakacje w mieście, ale także przyczyna do dyskusji o rozwiązywaniu problemów najbliższych mieszkańcom – mówi Katarzyna Buczek, koordynatorka programu Otwarty IKM.

Program warsztatów Pięć kolorów. Otwarty IKM w Nowym Porcie

Kolor żółty: plastik i tworzywa sztuczne. Warsztaty krawieckie z szycia toreb z używanych banerów. Prowadzenie: Katarzyna Dwórznik.

Terminy i miejsce warsztatów: 9 i 10 lipca, Domu na Skraju, ul. Strajku Dokerów 31, Nowy Port (warsztaty dla dzieci w wieku 9-15 lat). 4 i 8 sierpnia, Fundacja Mewka, ul. Bliska 11A, (warsztaty bez ograniczeń wiekowych, zapisy fundacja.mewka@gmail.com).

Warsztaty prowadzone we współpracy MEWKI Galerii Społecznie Zaangażowanej, Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN z Nowego Portu oraz Pracowni Krawieckiej Koty na Płoty.

Kolor niebieski: papier. Warsztaty z robienia eko-pocztówek i kolaży ze zdjęć Nowego Portu „Tworzymy kolaże – sklejamy BLISKIE historie”. Prowadzenie: Sylwia Nikko Biernacka.

Terminy i miejsce warsztatów: 6 sierpnia, Dom na Skraju, ul. Strajku Dokerów 31, Nowy Port (warsztaty dla dzieci w wieku 9-15 lat).11 sierpnia, Fundacja Mewka, ul. Bliska 11A, (warsztaty bez ograniczeń wiekowych, zapisy fundacja.mewka@gmail.com).

Kolor czarny/szary: warsztaty ceramiczne. Tworzenie elementów muralu – napisu „Dzień dobry”. Prowadzenie: Anna Terefenko.

Terminy i miejsce warsztatów: 16, 17, 18, 19 lipca – Fundacja Mewka, ul. Bliska 11A, (warsztaty bez ograniczeń wiekowych, dla mieszkańców Nowego Portu, zapisy fundacja.mewka@gmail.com).

Kolor zielony: szkło. Warsztaty z tworzenia lamp i lampionów, z butelek i odpadów stolarskich.
Terminy i miejsce warsztatów: 23 lipca, Domu na Skraju, ul. Strajku Dokerów 31, Nowy Port (warsztaty dla dzieci 9-15 lat), 24 lipa, Fundacja Mewka, ul. Bliska 11A, (warsztaty bez ograniczeń wiekowych, zapisy fundacja.mewka@gmail.com).

Brązowy: bio. Warsztaty tworzenia kreatywnych kompostowników i grządek warzywnych.

Terminy i miejsce warsztatów: 1 sierpnia, Fundacja Mewka, ul. Bliska 11A, (* warsztaty bez ograniczeń wiekowych, zapisy fundacja.mewka@gmail.com), 8 sierpnia, Domu na Skraju, ul. Strajku Dokerów 31, Nowy Port (warsztaty dla dzieci 9-15 lat).

Organizator warsztatów „Pięć kolorów”: Fundacja Mewka. Od 2017 roku prowadzi Galerię Społecznie Zaangażowaną Mewka, przy ulicy Bliskiej 11A w Nowym Porcie. Organizowane są tam wydarzenia kulturalne: wystawy, warsztaty oraz spotkania autorskie.

Partner warsztatów „Pięć kolorów”: Dom na Skraju. Prowadzi działalność animacyjno-wychowaczą dla dzieci z Nowego Portu od ponad 20 lat

Jesienią odbędzie się drugi z konkursowych projektów – „Klimatycznie w Nowym Porcie”, którego pomysłodawczynią jest Hanna Obracht-Prondzyńska i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Inicjatywa TUP będzie obejmować działania zmierzające do: zachęcenia mieszkańców o troskę, ład i estetykę przestrzeni, aktywnego spędzania czasu na zewnątrz, uwrażliwienia na równość wszystkich użytkowników przestrzeni oraz podniesienia świadomości o tożsamości i historii dzielnicy.

****

Program Otwarty IKM od czterech lat z powodzeniem wspiera organizatorów i organizatorki oddolnych działań w realizacji swoich pomysłów. W 2019 roku Otwarty IKM rozwinął swoją formułę o działania w przestrzeni miejskiej: na Siedlcach i Placu Kobzdeja. Korzystając z doświadczeń Otwartego IKM adaptujemy jego formułę do programu UrbCultural Planning.

Konkurs Otwarty IKM w Nowym Porcie ma sprawdzić w jaki sposób metoda planowania kulturowego, testowana w międzynarodowym projekcie z partnerami z Łotwy, Danii, Norwegii, Finlandii, Polski, Niemiec i Rosji (Obwód Kaliningradzki), działa w różnych miastach Regionu Morza Bałtyckiego. Do 4 marca mieszkańcy (nie tylko Nowego Portu) zgłaszali swoje pomysły. W drodze konkursu wybrano dwa projekty do realizacji.

Powiązane projekty