– Opowiem o duchu miejsca Nowego Portu. Moja część spaceru skupia się na architekturze: ulicach, kamienicach, detalach, które można spotkać m.in. na ul. Rybołowców. Opowieść będę przeplatała ciekawostkami o dzielnicy, które były skrzętnie przekazywane w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie.
– mówi Natalia Gaweł.
Trasa wiedzie ulicami: Wolności, Wilków Morskich, Rybołowców, Oliwską, Władysława IV, Strajku Dokerów. Przejście jej potrwa ok. 1,5 do 2 godzin.
– Zatrzymamy się koło łaźni miejskiej i opowiem o historii ulicy Strajku Dokerów, która była tłem wydarzeń sierpnia 1946 roku – mówi Wojciech Kowalski.
By zostać Lokalnym Przewodnikiem lub Przewodniczką należy uczęszczać na wykłady organizowane przez IKM wiosną (w tym roku jesienią), zdać pomyślnie egzamin z wiedzy oraz poprowadzić spacer inaugurujący.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Więcej informacji: http://ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza również na spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet oraz Gdańskich Miniatur. Zapisy również na stronie: www.ikm.gda.pl/zapisy.
Zapraszamy do obserwowania i komentowania: Facebook IKM: https://www.facebook.com/IKMgdansk/, Instagram IKM: https://www.instagram.com/ikm_gdansk/, Strona internetowa IKM: www.ikm.gda.pl.
Patroni medialni: Poznaj Świat, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Gazeta Wyborcza