Latem możemy liczyć na Lokalnych Przewodników i Przewodniczki oraz spacery Gdańskich Miniatur, które odkrywają ciekawe miejsca i historie w dzielnicach Gdańska. Zimą i w sytuacji pandemicznej z pomocą przychodzą bezpłatne przewodniki przygotowane przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki oraz mapki z grami i zagadkami od Gdańskich Miniatur. Z maseczkami, indywidualnie i zachowaniem dystansu społecznego – Instytut Kultury Miejskiej zachęca do aktywności i odkrywania miasta również zimą. 

– Przed nami jeszcze dwa weekendy oraz pełen tydzień ferii zimowych. Poza zajęciami online, które również proponujemy w IKM, zachęcamy do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W odkryciu nowych tras, historii, postaci, miejsc i budynków pomagają przygotowane przez Lokalnych Przewodników przewodniki po dzielnicach oraz mapki z zagadkami i opisami trasy przygotowane w ramach projektu Gdańskie Miniatury – opowiada Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. 

Bogato zilustrowane, zawierające aktualne i archiwalne fotografie przewodniki po dzielnicach dostępne są na stronie: http://ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy. Pod opisem każdej z dzielnic: Zaspy, Oliwy, Nowego Portu, Oruni, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta i Wyspy Sobieszewskiej można pobrać bezpłatne publikacje opracowane przez osoby oprowadzające latem w charakterze Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. 

Urozmaicone o zagadki, które mogą umilić spacery młodszym uczestnikom i uczestniczkom, trasy tematyczne znajdują się w katalogu Gdańskich Miniatur. Tegoroczna edycja tej gry miejskiej poświęcona jest dźwiękom miasta, a najnowsza muzyczna trasa wiedzie od kładki na Ołowiankę, obok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, aż po ul. Łąkową, do Akademii Muzycznej. 

Na stronie http://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl znajdują się także katalogi poprzednich gier: możemy ruszyć w na spacer szlakiem odbudowy Gdańska, kolorów występujących w mieście, legend, architektury… Wystarczy pobrać wybraną grę w PDF na telefon lub wydrukować mapkę w domu i ruszyć na spacer, podczas którego doczytać możemy ciekawostki o wyznaczonych miejscach czy zdarzeniach. 

W Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 można także odebrać drukowane egzemplarze przewodników po Wyspie Sobieszewskiej, Oliwie i Zaspie. Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 14.00.