Wykład „Ładne rzeczy (tekst do odczytania)” Piotra Sommera, który miał być wygłoszony na żywo podczas festiwalu Europejski Poeta Wolności 2020, ukazał się nakładem wydawnictwa Instytutu Kultury Miejskiej. Dostępny jest w sklepie IKM w cenie 29 złhttps://sklepikm.pl/ 

– Wykład miał być odczytany w marcu 2020 roku studentom polonistyki i neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, na otwarcie festiwalu Europejski Poeta Wolności. Z powodu zarazy terminy się przesunęły, dzięki czemu zdążyłem tekst napisać, ale rzeczywisty odczyt sceniczny raczej mu dany nie będzie. Biedny tekst. – opisuje w zakończeniu publikacji „Ładne rzeczy” Piotr Sommer.  

Fot. Ana Matusevic

Tytuł „Ładne rzeczy” nawiązuje do rozmowy otwierającej publikację, w której autor spotyka się z jurorem „pewnej znaczącej nagrody literackiej”. Piotr Sommer pyta, czy „ładne w tym roku są prozy czy ładne poezje w zgłoszeniach?” W odpowiedzi otrzymuje informację, że wszystko do siebie podobne i w poezji też „właściwie jakoś płasko”. Od tego momentu autor wciąga nas w opowieść o poezji, tłumaczeniach, gustach, szczęściu. To wartka lektura, w której poezja – nie wprost – stanowi sedno.  

Instytut Kultury Miejskiej – organizator festiwalu Europejski Poeta Wolności – wydał już kilkadziesiąt tytułów poezji, ponadto – kilka publikacji na temat przekładu literatury czy książki o tematyce gdańskiej i miejskiej. Wszystkie dostępne są w sklepie IKM: https://sklepikm.pl/.  

Powiązane projekty