Instytut Kultury Miejskiej kontynuuje prezentowanie projektów artystycznych w cyklu Sekrety. Mieszkańcy Gdańska mieli szansę natknąć się na poukrywane w podwórkach ceramiczne formy, interwencje na fasadach budynków, klatkach schodowych czy wielkoformatowe malarstwo. Teraz projekt wychodzi jeszcze bliżej odbiorców: pocztówki Zuzy Gadomskiej dystrybuowane będą we wszystkich filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, do kawy w Starym Kadrze, Drukarni, Sztuce Wyboru, książek z księgarni Firmin czy dań na wynos z Nie/Mięsnego i Łąka Happy Bar.

– Projektem Zuzy Gadomskiej chcemy ożywić koncepcję wysyłania sekretnych kartek do kogoś, o kim pamiętamy i ciepło myślimy. Mając na uwadze zalecenia ograniczonych kontaktów z bliskimi i ograniczenia dotyczące przemieszczania się, zachęcamy by w taki już zapomniany, analogowy sposób, dzielić się ciepłymi, wspierającymi słowami i tworzyć poczucie bliskości międzyludzkiej – mówi Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej.

Kartki zostały wydrukowane na papierze w 100% pochodzącym z recyclingu. Dystrybuowane są bezpłatnie we wszystkich filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz jako upominek do kawy w Starym Kadrze, Drukarni i Sztuce Wyboru, do dań na wynos w Nie/Mięsnym czy Łąka Happy Bar, a także do książek zakupionych w księgarni Firmin.

Zuza Gadomska – ilustratorka i graficzka. Z wykształcenia architektka i skandynawistka. Od lat współpracuje z galerią Cité Radieuse mieszczącą się w Jednostce Marsylskiej, która produkuje i dystrybuuje jej prace związane z dziedzictwem Corbusiera. Zajmuje się głównie ilustracją artystyczną i plakatem. Projektuje identyfikacje wydarzeń dla instytucji kultury, tworzy animacje, realizuje indywidualne zlecenia. Mieszka i pracuje pomiędzy Trójmiastem a Warszawą.

Sekrety to cykl, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska. Mieszkańcy mogli zauważyć poukrywane w podwórkach ceramiczne formy, interwencje na fasadach budynków, klatkach schodowych czy wielkoformatowe malarstwo. Jest off-line’owa odpowiedź Instytutu Kultury Miejskiej na pandemiczne przeniesienie się do świata Internetu i pokazanie, że sztuka wciąż działa nie tylko w przestrzeni wirtualnej http://ikm.gda.pl/projekt/sekrety/.