Zazwyczaj słyszymy muzykę, która tworzą, a w najbliższy czwartek będziemy mieli okazję poznać ich pracę zza kulis. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie dotyczące dźwięków Gdańska, zarówno tego dawnego, jak i współczesnego. Gośćmi będą Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka oraz trębacz Emil Miszk. Podczas rozmowy będziemy mieli okazję przenieść się do dawnego, muzycznego Gdańska i dźwięków z nim związanych, jak również skupimy się na współczesnej roli muzyki, zwłaszcza w czasach trwającej obecnie pandemii. Poznamy także kulisy współpracy carillonisty z trębaczem. Spotkanie poprowadzi Kinga Jarocka – historyczka sztuki, która w projekcie Gdańskich Miniatur jest autorką scenariuszy spacerów. Startujemy o 18.00 na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej.

Współorganizator: Muzeum Gdańska. Spotkanie jest rozszerzeniem tegorocznego projektu edukacyjnego „Gdańskie Miniatury” i tym razem skierowane jest do osób dorosłych.

Monika Kaźmierczak jest miejską carillonistką od 2001 roku. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu. Następnie podjęła studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Teoria Muzyki, ukończone stopniem magisterskim. Podczas studiów otrzymywała wiele stypendiów, m.in. Stypendium Prezydenta Miasta dla najlepszej studentki Wydziału. W 2000 roku wzięła udział w organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska kursach gry na carillonie, prowadzonych przez Gerta Oldenbeuvinga z Holandii. W 2003 roku otrzymała stypendium Huyghensa od rządu niderlandzkiego, które umożliwiło jej studia w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort. W 2005 roku uzyskała tam stopień magisterski. Jako stypendystka kulturalna Miasta Gdańska kontynuowała kursy mistrzowskie w Belgii u Geerta D’hollandera. Jest laureatką kilku międzynarodowych konkursów gry na carillonie. W międzyczasie uzyskała także licencjat z Muzyki Kościelnej (2010) oraz magisterium z Dyrygentury Chóralnej (2013) na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz doktorat w zakresie gry na carillonie (2012). Obecnie jest adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uczy m.in. carillonu. W latach 2011-2015 była prezeską Polskiego Stowarzyszenia Carillonowego, a od 2006 do 2017 roku prowadziła Chór Mieszczan Gdańskich. Od 2018 roku nominalnie pełni funkcję carillonistki miejskiej. Aktywnie organizuje koncerty w Gdańsku (m.in. Gdański Festiwal Carillonowy) i sama koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. na Litwie, we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i in.

Emil Miszk – trębacz związany z trójmiejskim środowiskiem muzycznym, mieszkający na co dzień w Gdańsku. Prowadzi bardzo bogate życie koncertowe i świetnie odnajduje się na wielu płaszczyznach muzycznych. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii – z jednej strony przynależność do tradycji, z drugiej totalna wolność. Jest to efekt współpracy z takimi artystami jak: Markus Stockhausen, John Medeski, John Scofield, Andreas Staier, Leszek Kułakowski, Marcin Masecki, Mitch & Mitch, Nikola Kołodziejczyk. W roku 2019 zdobył najbardziej prestiżową nagrodę przemysłu muzycznego w Polsce – nagrodę Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album „Don’t Hesitate”. Oprócz szeroko rozumianej muzyki improwizowanej, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Na stałe współpracuje z zespołem Tubicinatores Gedanenses, korpusem trąbek historycznych osadzonym w gdańskiej tradycji muzycznej. 


Od 2019 roku jest wykładowcą na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Obecnie jest słuchaczem Szkoły Doktorskiej w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszko w Gdańsku. 

Powiązane projekty