Serdecznie zapraszamy osoby działające w pomorskich organizacjach pozarządowych, lokalnych aktywistów, aktywistki na warsztaty w ramach Akademii Aktywnej Społeczności: Wdrażanie dostępności w organizacjach pozarządowych. 20-21 marca 2021 (sobota – niedziela) 9.00-17.00 forma on-line.
Zapisy odbywają się przy pomocy formularza zgłoszeniowego. Zapisy trwają do 11.03.2021 r. Liczba miejsc jest ograniczona do 20 osób. Potwierdzenie udziału w warsztatach osoby zakwalifikowane otrzymają do dnia 15.03.2021 r. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy. Pierwszeństwo w rekrutacji mają osoby z województwa pomorskiego.
Nowe przepisy o dostępności spowodowały wiele zamieszania – działacze_ki i aktywiści_ki nie są pewni, kto i w jakim zakresie powinien je wdrażać? Ile to będzie kosztować i czy można zrobić to samodzielnie? Podczas szkolenia spróbujemy rozsupłać gąszcz przepisów dotyczących dostępności, by odpowiedzieć na większość kluczowych pytań. Spojrzymy również na istniejące rozwiązania praktyczne z których już możemy skorzystać by wdrożyć dostępność w naszych organizacjach i ich pracy. Spróbujemy też zrozumieć, dla kogo wprowadzamy dostępność i dlaczego jest to tak istotne. Będziemy korzystać z różnych metod pracy on-line (zadania w grupach i indywidualne, dyskusje, materiały audiowizualne) oraz różnych narzędzi (zdjęcia, nagrania, testy, mentimiter). Wiemy też, że szkolenia on-line potrafią być niełatwe, dlatego będziemy zwracać szczególną uwagę na odpowiednio długie i częste przerwy.
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów dowiedzą się m.in.:
Metody szkoleniowe:
mini-wykład, dyskusja, praca w grupach, analiza zdjęć (wirtualny spacer), analiza dobrych praktyk, studium przypadku, prezentacja materiałów audiowizualnych, samodzielny audyt
O trenerce:
Magdalena Wilczyńska – ekspertka w Zespole Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (zajmująca się między innymi sprawami z zakresu stowarzyszeń – w szczególności ich prawami i obowiązkami). Jako asystentka Rzecznika, uczestnicząc w programie spotkań regionalnych, odwiedziła ponad 150 miejscowości i spotykała się z lokalnymi działaczami by poznać ich problemy i szukać dla nich rozwiązań. Doktorantka w Instytucie Nauk Prawnych PAN; ukończyła studia specjalizacyjne w zakresie praw człowieka na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w zakresie praw człowieka. Członkini organizacji Debunk EU zajmującej się rozwiązaniami technologicznymi zwalczającymi dezinformację. Pasjonatka rozwiązań technologicznych i cyfrowych na rzecz praw człowieka. Prywatnie czyta, pływa, żegluje, tańczy i uprawia jogę (jeśli tylko znajdzie czas).
Program warsztatów 20.03.2021 (sobota)
MODUŁ PRAKTYCZNY część pierwsza
21.03.2021 (niedziela)
MODUŁ PRAKTYCZNY część druga
MODUŁ PRAKTYCZNY część trzecia
Akademia Aktywnej Społeczności to projekt wzmacniający kompetencje organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów, aktywistek, edukatorów, edukatorek