– Czym byłaby codzienność bez żartów, choćby i przaśnych, bez krotochwil i anegdot? Podczas spotkania zajrzymy w minione stulecia, przyglądając się rozrywkom gdańszczan, zobaczymy, co ich bawiło, ale też, co śmieszyło i zadziwiało gości, którzy Gdańsk odwiedzali – zapowiada prelegentka kwietniowej Akademii Gdańska, Ewa Jaroszyńska, przewodniczka i pilotka wycieczek. Wydarzenie odbędzie online, 27 kwietnia na kanale YouTube IKM: https://youtube.com/ikm_gdansk

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki. 

W 2021 roku hasłem wykładów jest „Rum omnium fundamenta” – fragment sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej, która brzmi w całości: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jednak w wyniku celowego podzielenia sentencji na dwa wersy, jej krótsza część dowcipnie głosi, iż to rum jest podstawą wszystkiego. 

– Właśnie ten gdański, cięty i wyjątkowy humor będzie motywem przewodnim dziesięciu wykładów Akademii Gdańska, które w sposób niebanalny przybliżą ciekawostki związane ze śladami kultury łacińskiej w naszym mieście, opiszą gdańskie zabytki od ich mniej oficjalnej strony, a także opowiedzą o figlarnych tajemnicach, jakie kryje miasto. Okazji do wesołości w dawnym Gdańsku nie brakowało, dlatego nawiązując do tej dowcipnej tradycji zapraszam na ósmą edycję wykładów Akademii Gdańska pod hasłem „Rum omnium fundamenta” – opowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka Akademii Gdańska. 

Żart i krotochwila w dawnym Gdańsku

Data: 27 kwietnia, godz. 18.00 wydarzenie na żywo na YouTube IKM: https://youtube.com/ikm_gdansk
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/122573459646434/ 
Prowadząca: Ewa Jaroszyńska, przewodniczka i pilotka wycieczek.

Harmonogram wykładów Akademii Gdańska

  • 27 kwietnia, Żart i krotochwila w życiu codziennym Gdańszczan, Ewa Jaroszyńska z Ewa-Tours
  • 25 maja, Okno: historia, funkcje, znaczenia, symbole…, dr Katarzyna Darecka, Muzeum Gdańska
  • 29 czerwca, Jakie Miasto, taka Biblioteka, dr Anna Walczak, PAN Biblioteka Gdańska
  • 28 września, Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska, dr Magdalena MielnikMuzeum Narodowe
  • 26 października, Tajemnice bałtyckich wraków, dr Elżbieta Wróblewska, Narodowe Muzeum Morskie
  • 30 listopada, Romantyczna wizja Gdańska Johanna Carla Schultza, Alicja Andrzejewska-Zając, Muzeum Narodowe
  • 14 grudnia, Navigare necesse est w XIX-wiecznym Gdańsku. O gdańskiej szkole morskiej i o tym, co łączy Johna Harrisona z Yorkshire z Nowym Portem, Grażyna Pilarczyk, Europejskie Centrum Solidarności

Powiązane projekty