Rozmowy o drodze zawodowej artystów, procesie twórczym, zarabianiu na swojej twórczości, dylematach, z jakimi może się to wiązać – tym właśnie jest podcast “Słuchaj, sztuka to praca!” realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. W drugim odcinku performatywno-muzyczny duet Siksa, czyli Alex Freiheit i Piotr Buratyński. Rozmowę przeprowadziła Ana Matusevic.

– My nie jesteśmy wykształconymi artystami, nie skończyliśmy ani akademii, ani żadnych szkół artystycznych, aktorskich, jesteśmy może nie tyle samoukami, co ludźmi z intuicją. Jesteśmy ludźmi, którzy przez większość życia sztukę odbierali, konsumowali, często wręcz w takim dziwnym, chorobliwym nadmiarze i w pewnym momencie to się w nas tak skumulowało, że zaczęliśmy po prostu tworzyć – mówi o sobie duet Siksa.

Więcej o początkach drogi artystycznej, zarabianiu na sztuce, poruszaniu ważnych tematów społecznych i zwyczajnie o życiu Alexa i Piotra posłuchać można na kanale Spotify (http://bit.ly/IKMGdansk) i YouTube Instytutu Kultury Miejskiej (https://youtube.com/ikm_gdansk). 

Podcast „Słuchaj, sztuka to praca!” jest częścią programu edukacyjnego realizowanego w formule online przez Obserwatorium Kultury Instytutu Kultury Miejskiej „Sztuka to praca”. Program skierowany jest do artystek i artystów oraz przedstawicielek i przedstawicieli zawodów kreatywnych – zarówno tych rozpoczynających pracę, jak i osób chcących poszerzać swoje kompetencje. Obserwatorium Kultury wspiera twórców w profesjonalizacji i rozwoju w zgodzie z własnymi wartościami i celami artystycznymi. Co miesiąc organizowane są ogólnodostępne webinaria pod szyldem programu „Sztuka to praca”. Aktualne informacje o spotkaniach znajdują się na: http://obserwatorium.ikm.gda.pl/projekty/sztuka-to-praca/

W pierwszym odcinku podcastu wystąpiła Sylwia Chutnik, która opowiedziała o tym, jak zaczęła zarabiać na pisarstwie, kulisach swojej pracy, kompetencjach potrzebnych w zawodach kreatywnych, roli odbiorcy w jej twórczości, wartości korzystania ze wsparcia rozwojowego na różnych etapach swojej drogi zawodowej, oraz o tym, że wena twórcza nie istnieje. Gośćmi i gościniami kolejnych odcinków podcastu „Słuchaj, sztuka to praca!” będą: pianistka Hania Rani, choreograf Paweł Sakowicz oraz założycielki pracowni tkackiej Studio Tartaruga – Jadzia Lenart i Wiktoria Podolec. Serdecznie zapraszamy do odsłuchu!

Powiązane projekty