Znamy datę przełożonego z ubiegłego roku festiwalu NARRACJE. 12. odsłona wydarzenia odbędzie się nieco wcześniej niż zazwyczaj, bo nie w listopadzie, a w październiku. W 2020 roku festiwal nie doszedł do skutku ze względu na rosnącą liczbę zakażeń COVID-19 w Polsce i w Czechach, gdzie mieszkają kuratorzy oraz część zaproszonych do udziału w 12. edycji artystów i artystek. W tym roku na NARRACJE odbywające się pod hasłem Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska zapraszają do Wrzeszcza Dolnego 22 i 23 października 2021.

– Priorytetowe było i jest dla nas bezpieczeństwo publiczności oraz artystów i artystek. W ubiegłym roku, przy gwałtownie rosnącej liczbie zakażeń COVID-19 i wobec szeregu wprowadzanych ograniczeń, jako odpowiedzialni organizatorzy podjęliśmy trudną i w naszym poczuciu słuszną decyzję o odwołaniu festiwalu. Organizacja NARRACJI w dotychczasowej formule i przy specyfice wybranych prac była w takich warunkach niemożliwa. Liczymy, że w tym roku, biorąc pod uwagę wysoki współczynnik osób zaszczepionych w Trójmieście oraz zachowując wszelkie środki ostrożności, będziemy mogli bezpiecznie zorganizować festiwal w przestrzeni miasta.

– mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej

Przypomnijmy: kuratorzy Piotr Sikora i Karina Kottova, hasło przewodnie Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny oraz artyści i artystki 12. edycji NARRACJI wybrani zostali w 2019 roku. Przygotowana przez Kottovą i Sikorę koncepcja została złożona na konkurs kuratorski 11. edycji festiwalu, jednak ze względu na specyfikę i czasochłonność realizacji zaproponowanej przez nich wizji, jury zdecydowało się zaproponować kuratorom nadzór nad 12. edycją wydarzenia, która pierwotnie miała się odbyć 20 i 21 listopada 2020. To, jak w zmieniającą się rzeczywistość wpisze się pomysł kuratorski Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny oraz prace artystów i artystek zobaczymy na NARRACJACH we Wrzeszczu Dolnym 22 i 23 października 2021 roku, tradycyjnie w piątek i sobotę.


– Pandemiczny 2020 rok sprawił, że praca nad NARRACJAMI wydłużyła się, dając nam czas na lepsze zrozumienie charakteru dzielnicy i na uważną pracę z artystkami i artystami. Podróż w przyszłość, jaką proponujemy podczas nadchodzącego festiwalu, z jednej strony odniesie się do prognozowanej przemiany krajobrazu, z drugiej zaś będzie próbą zredefiniowania relacji zachodzącej między człowiekiem i naturą. Zeszły rok nie tylko obnażył kruchość tej więzi, ale też wpłynął na to, w jaki sposób określa-my dziś zadania sztuki. Podczas NARRACJI to właśnie ona odgrywać będzie rolę narzędzia krytycznej analizy postpandemicznej rzeczywistości.

– mówią Piotr Sikora i Karina Kottová, kuratorzy 12. odsłony NARRACJI Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny
Piotr Sikora i Karina Kottová, kuratorzy 12. odsłony NARRACJI


Artyści i artystki zaproszeni przez kuratorów do udziału w 12. edycji festiwalu NARRACJE:

Mark Fridvalszki (HU), Barbora Kleinhamplová (CZ), Kateřina Konvaliová (CZ), Magda Lazar (PL) i Michalina Bigaj (PL), Cecylia Malik (PL), Kateřina Olivová (CZ), Jan Matýsek (CZ), The Melancholy of Marissa Cooper: Zuzanna Žabková i Nik Timkova (SK), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur (PL), Tatuator Maciej (PL), Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek (PL), Egill Sæbjörnsson (ISL), Lucia Sceranková (SK), Julita Wójcik (PL), Iza Tarasewicz (PL).


Organizatorem NARRACJI jest Instytut Kultury Miejskiej, współorganizatorem – Gdańska Galeria Miejska (instytucje kultury Miasta Gdańska).Szczegółowy program pojawi się jesienią na stronie www.narracje.eu oraz na Facebooku festiwalu: www.facebook.com/NarracjeGdansk

Powiązane projekty