Akademia Gdańska wraca po wakacyjnej przerwie! 28 września 2021r. , godz. 18:00, dr Magdalena Mielnik poprowadzi wykład „Z przymrużeniem oka. Motywy komiczne w sztuce nowożytnego Gdańska”.

„W sztuce gdańskiej w okresie nowożytnym możemy znaleźć przedstawienia antycznych herosów, czy scen biblijnych, których celem było wskazywanie właściwych postaw moralnych. Jednak wykład będzie poświęcony mniej licznym, ale też obecnym przykładom wizerunków błaznów, biesiadników, rozpustników – pouczające, dostarczające rozrywki, a może nawet gorszące. Pokazane zostaną też przedstawienia zainspirowane literaturą satyryczną i bajkami Ezopa. Bohaterowie tych opowieści i ich czyny uwiecznione w malarstwie, rzemiośle artystycznym były mniej wzniosłe z pewnością jednak mogą się okazać równie zajmujące”- zapowiada prelegentka

Magdalena Mielnik – historyczka sztuki, kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autorka książki Sztuka życia. Tematyka moralistyczna w Gdańsku XVI i XVII wieku napisanej na podstawie pracy doktorskiej, wydanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku w 2019 roku. Jej zainteresowania badawcze obejmują sztukę gdańską w okresie nowożytnym, nowożytną literaturę moralistyczną i kaznodziejską, w szczególności skierowaną do kobiet, malarstwo gdańskie XIX wieku, historia muzealnictwa.

Fragment stropu pochodzącego z ulicy Świętojańskiej 49 (obecnie w siedzibie Narodowym Instytucie Dziedzictwa), fot. Magdalena Mielnik.

Kolejne spotkania: 26 października, 30 listopada, 14 grudnia 2021r.

Cykl wykładów Akademia Gdańska od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Powiązane projekty