Zbliża się 12. edycja festiwalu NARRACJE – dwudniowego święta sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni miasta. Już 22 i 23 października nastrojowe ulice Gdańska wejdą w relację z pracami artystów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Islandii. Tym razem wydarzenie odbędzie się we Wrzeszczu Dolnym i w nieco innej odsłonie niż zwykle. Pełen program i więcej informacji na narracje.eu.

Tegoroczna edycja festiwalu NARRACJE zaprasza do podróży w czasie do roku 2080. Wtedy to, zgodnie z prognozami NASA, część Gdańska zostanie zalana przez wody Bałtyku. Na tej właśnie wizji została oparta koncepcja kuratorów, Kariny Kottovej i Piotra Sikory, którzy optymistycznie twierdzą, że nie wywoła to jednak spustoszenia.  

– W naszej wizji wzrost poziomu morza nie wywoła ekologicznej katastrofy, jaką znamy z czarnych scenariuszy. W festiwalowym roku 2080 to właśnie racjonalny optymizm wyznacza kierunek poszukiwań. W przestrzeni Wrzeszcza proponujemy projekty oparte na spekulacji stanowiącej syntezę pracy międzynarodowej grupy artystek i artystów. Wprawdzie mamy świadomość powagi sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, jednak nie wierzymy w ponure scenariusze antropocenu. Zbudowaliśmy wydarzenie, które zamiast apokalipsy oferuje jasny obraz przyszłości, a w ramach remedium na destabilizujący wpływ człowieka na planetę – inicjuje współpracę mieszkańców, artystów, aktywistów, działaczy miejskich i ekologów.

– mówią kuratorzy 12. edycji NARRACJI, Piotr Sikora i Karina Kottova. 

Swoje myślenie o przyszłości, oparte na racjonalnym optymizmie, będą starali się odzwierciedlić poprzez działania zaproszonych do współpracy artystów. W tym roku podczas NARRACJI swoje prace zaprezentują: Mark Fridvalszki (Węgry), Barbora Kleinhamplová (Czechy), Kateřina Konvalinová (Czechy), Magda Lazar i Michalina Bigaj, Cecylia Malik, Kateřina Olivová (Czechy), Jan Matýsek (Czechy), The Melancholy of Marissa Cooper (projekt międzynarodowy), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur, Tatuator Maciej, Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Egill Sæbjörnsson (Islandia), Lucia Sceranková (Słowacja), Linda Wrong (Czechy), Julita Wójcik i Stowarzyszenie Wokół Kwadratu. Przez dwa dni mieszkańcy Gdańska będą mogli spacerować między instalacjami, projekcjami i performansami, patrząc na Wrzeszcz Dolny z zupełnie nowej perspektywy.  

W tym roku z powodu pandemii nie odbędą się grupowe oprowadzania po trasie festiwalu. Organizatorzy zachęcają do indywidualnego zwiedzania z pomocą mapki, która dostępna będzie w bezobsługowym Punkcie Informacyjnym mieszczącym się w altanie w Parku Kuźniczki. Punkt będzie działał codziennie: w piątek i sobotę w godzinach 18:00-24:00. Dostępna będzie także mapa dla dzieci, z alternatywną trasą edukacyjną, przeznaczoną do zwiedzania z najmłodszymi. Raz dziennie odbędzie się spacer kuratorski, na który liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy. Rejestracji na spacer z kuratorami można dokonać poprzez stronę internetową www.ikm.gda.pl/zapisy/narracje12. Festiwalowa trasa rozpoczyna się w Parku Kuźniczki, a kończy w pobliżu przystanku “Kościuszki” (al. Hallera).  

Niezmiennym punktem NARRACJI jest Klub Festiwalowy, który w tym roku będzie mieścił się w budynku pawilonu handlowo-usługowego, tzw. „Kwadratu” przy al. Hallera 169. Jego program powstał we współpracy z rezydującymi tam na co dzień artystkami i artystami. W sąsiedztwie „Kwadratu” znajdzie się także część gastronomiczna z barem, herbaciarnią i food truckami, które staną również na Placu Wybickiego. Ponadto na ulicy Wajdeloty skorzystać będzie można z oferty licznych restauracji, knajp i kawiarni czynnych do późnych godzin wieczornych. 

Pandemia trwa, dlatego organizatorzy NARRACJI przypominają, by zachowywać odpowiedni dystans i przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. W zamkniętych przestrzeniach zaprezentowane zostaną jedynie performans Barbory Kleinhamplovej, film i instalacja Kateřiny Konvalinovej oraz wystawa Marii Ciapalskiej. W przypadku tych prac obowiązywać będzie limit osób jednorazowo wpuszczanych do miejsca prezentacji. Pozostałe prace eksponowane będą w przestrzeni miejskiej. 

Prace Kateřiny Olivovej, Michaliny Bigaj i Magdaleny Lazar, Barbory Kleinhamplovej, The Melancholy of Marissa Cooper oraz jeden element projektu Cecylii Malik mają charakter performatywny, a ich prezentacja nie będzie ciągła. Jeśli specyfika performansów na to pozwala, godziny rozpoczęcia ich kolejnych odsłon wskazane będą w ulotce informacyjnej. Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach NARRACJI wstęp jest bezpłatny. Organizatorami festiwalu są Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska.  

Powiązane projekty