Już w najbliższy piątek startuje 12. edycja festiwalu NARRACJE – dwudniowego święta sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni miasta. 22 i 23 października nastrojowe ulice Gdańska wejdą w relację z pracami artystów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Islandii. Tym razem wydarzenie odbędzie się we Wrzeszczu Dolnym i z nieco zmienioną formułą uczestnictwa.  

12. edycja festiwalu NARRACJE zaprasza do podróży w przyszłość – przeniesie uczestników w rok 2080, kiedy znaczna część terenów Gdańska zostanie pochłonięta przez Morze Bałtyckie. Wzrost poziomu wody o jeden metr nie wywoła jednak ekologicznej katastrofy, jaką wieszczą czarne scenariusze początku XXI stulecia. Zamiast wizji betonowej pustyni, rok 2080 przyniesie światu stabilny ekosystem, w którym ludzka ingerencja w przyrodę zaowocuje zaskakującymi rezultatami. 

Kuratorzy festiwalu, fot. Stan Barański

– W kuratorskiej koncepcji staraliśmy się sformułować jasny scenariusz dla przyszłości. Szybko jednak okazało się, że futurystyczne wizje proponowane w pracach poszczególnych artystów mają słodko-gorzki charakter. Festiwal oferuje polifonie głosów i postaw, w których sztuka łączy się z aktywizmem, a katastroficzne wizje przeplatają z duchami przyszłości, jaką kiedyś znaliśmy. – mówią kuratorzy festiwalu, Karina Kottova i Piotr Sikora. – Mamy świadomość powagi sytuacji, w której się znaleźliśmy, jednak nie wierzymy w czarne scenariusze antropocenu. Proponujemy wydarzenie, którego narracja wybiega daleko w czasie, zamiast wizji apokalipsy oferując wizjonerskie obrazy przyszłości, a w ramach remedium – inicjując współpracę mieszkańców, aktywistek, artystek i artystów. – dodają kuratorzy. 

Swoje myślenie o przyszłości będą starali się odzwierciedlić poprzez działania zaproszonych do współpracy artystów. W tym roku podczas NARRACJI swoje prace zaprezentują: Mark Fridvalszki (Węgry), Barbora Kleinhamplová (Czechy), Kateřina Konvalinová (Czechy), Magda Lazar i Michalina Bigaj, Cecylia Malik, Kateřina Olivová (Czechy), Jan Matýsek (Czechy), The Melancholy of Marissa Cooper (projekt międzynarodowy), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur, Tatuator Maciej, Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek, Egill Sæbjörnsson (Islandia), Lucia Sceranková (Słowacja), Linda Wrong (Czechy), Julita Wójcik i Stowarzyszenie Wokół Kwadratu. Przez dwa dni mieszkańcy Gdańska będą mogli spacerować między instalacjami, projekcjami i performansami, patrząc na Wrzeszcz Dolny z zupełnie nowej perspektywy.  

W tym roku z powodu pandemii nie odbędą się grupowe oprowadzania po trasie festiwalu. Organizatorzy zachęcają do indywidualnego zwiedzania z pomocą mapki, która dostępna będzie w bezobsługowym Punkcie Informacyjnym mieszczącym się w altanie w Parku Kuźniczki. Punkt będzie otwarty codziennie w godzinach działania instalacji: w piątek i sobotę między 18:00 a 24:00. Każdy element trasy będzie dokładnie oznaczony, a przy pracach znajdą się standy z opisami kuratorskimi. Dostępna będzie także mapa dla dzieci, z alternatywną ścieżką edukacyjną, przeznaczoną do zwiedzania z najmłodszymi. Raz dziennie odbędzie się spacer kuratorski: w piątek w języku polskim, a w sobotę w języku angielskim. Na oba obowiązywały zapisy poprzez stronę internetową www.ikm.gda.pl/zapisy/narracje12. 

NARRACJE 2019, fot. Bogna Kociumbas

Trasa tegorocznych NARRACJI rozpoczyna się w Parku Kuźniczki, a kończy w pobliżu przystanku „Kościuszki” (al. Hallera). Niezmiennym punktem wydarzenia jest Klub Festiwalowy, który w tym roku będzie mieścił się w budynku pawilonu handlowo-usługowego, tzw. „Kwadratu” przy al. Hallera 169. Jego program powstał we współpracy z rezydującymi tam na co dzień artystkami i artystami. W sąsiedztwie „Kwadratu” znajdzie się także część gastronomiczna z barem, herbaciarnią i food truckami, które staną również na Placu Wybickiego. Ponadto, na ulicy Wajdeloty skorzystać będzie można z oferty licznych restauracji, knajp i kawiarni czynnych do późnych godzin wieczornych. 

Pandemia trwa, dlatego organizatorzy NARRACJI przypominają, by zachowywać odpowiedni dystans i przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. W zamkniętych przestrzeniach zaprezentowane zostaną jedynie performans Barbory Kleinhamplovej, film i instalacja Kateřiny Konvalinovej oraz wystawa Marii Ciapalskiej. W przypadku tych prac obowiązywać będzie limit osób jednorazowo wpuszczanych do miejsca prezentacji. Pozostałe prace eksponowane będą w przestrzeni miejskiej. 

Prace Kateřiny Olivovej, Michaliny Bigaj i Magdaleny Lazar, Barbory Kleinhamplovej, The Melancholy of Marissa Cooper oraz jeden element projektu Cecylii Malik mają charakter performatywny, a ich prezentacja nie będzie ciągła. Jeśli specyfika performansów na to pozwala, godziny rozpoczęcia ich kolejnych odsłon wskazane będą w ulotce informacyjnej. 

Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach NARRACJI wstęp jest bezpłatny. 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej. Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska 

Mecenat: Ministry of Culture Czech Republic 

Partnerzy: INI PROJECT, Gdańskie Wody, Langfuhr, Avocado Vegan 

Patroni medialni: Magazyn SZUM, Notes Na 6 Tygodni, K MAG Magazyn, TOK FM, TVP Kultura, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24, Trojmiasto.pl 

www.narracje.euwww.facebook.com/NarracjeGdansk 

Powiązane projekty